A köztársasági elnöki palota előtt tiltakozott a transzellenes törvény miatt a Budapest Pride
Mint arról ma beszámoltunk, a magyar országgyűlés elfogadta a törvénymódosítást, amely gyakorlatilag ellehetetleníti a magyar transznemű közösséget. A kormánypártok által elfogadott – az ellenzék egybehangzóan nemmel szavazott – törvénymódosítás részleteiről és arról, milyen hatással van ez a transz emberekre, délutáni cikkünkben olvashatsz.
A szavazásra válaszul koronavírus-kompatibilis, két méteres távolságot tartó, szájmaszkos és korlátozott létszámú spontán demonstrációt tartottak a Budapest Pride aktivistái a Sándor Palota előtt. A tüntetők felszólították Áder Jánost, hogy ne írja alá az alkotmányellenes, kegyetlen és felesleges törvényt. “Ne írd alá János”, “A tiltás nem jogi szabályozás” és “A 33-ast alkotmánybíróságra!” transzparensekkel tüntettek a résztvevők, miközben felolvasták az érintettek történeteit.
A Mérce élőben közvetítette a tüntetést: https://www.facebook.com/magyarinfo/videos/538835336765141/
“Felszólítjuk Áder Jánost, Magyarország köztársasági elnökét, hogy NE írja alá a transzneműeket ellehetetlenítő törvényjavaslatot, hanem küldje azt a Alkotmánybíróság elé, mivel az alkotmányos jogokat sért, és ellentmond az Alkotmánybíróság 2018-as álláspontjának is.” – mondta Csikós Ádám, a Budapest Pride sajtószóvivője.
A jelenleg hatályos kormányrendelet nem teszi lehetővé a demonstrációkat, azonban vannak olyan felháborító esetek – mint a transzneműek precedens nélküli, szükségtelen és kegyetlen jogtiprása – ahol muszáj az érintetteknek felemelniük a hangjukat. Ez az eset – mivel a helyszínen lévő járőrök sem igazoltattak, vagy kezdeményeztek intézkedést a tüntetők ellen – jó példa volt arra, hogy a jelenlegi járványügyi helyzetben is lehet tüntetni: maszkkal, megfelelő távolságtartással. Lehet hogy érdemes lenne felülvizsgálni a tüntetésekre vonatkozó tiltást, hiszen ha strandolni és kávézó teraszán ülni lehet, akkor logikus lenne, hogy maszkkal és megfelelő óvintézkedésekkel a szabad véleménynyilvánítást se korlátozzuk.
“A transznemű emberek számára a nem jogi elismerése alapvető emberi jog, ennél fogva elvitathatatlan.” – nyilatkozta Gyarmati Dániel, a Budapest Pride egyik szervezője – nincs rendben, hogy egy politikai rendszer az ideológiáját, nézeteit az állampolgáraira erőlteti, ezzel kárt okoz nekik és akadályozza őket!
Transzvélemény című sorozatunkban transznemű emberek mondják el véleményüket a történtekről és magyarázzák el, hogy miért is olyan fontos, hogy valaki személyijében is az legyen, akiként boldogan tud élni.
Pohl Zsófi – „Gyakorlatilag rózsaszín háromszöget ragasztanak a személyinkbe”
Dorián – „Sok mindent érzek, de leginkább haragot és rettegést”
Dr. Szabó A. Zsófia – „Nem is magamért aggódom, hanem a sorstársaimért”
Muszta Cecília – „A társadalom szélére sodorva tényleg tud rémisztő lenni a modern világ”
Vay Blanka – „Olyan, mintha törvényileg tiltanák be a balkezes ollókat”
Török Petra Auróra – „Folyamatosan azt érzem, hogy élve eltemettek”
Csillag Tamara és Angyal Elvira – „A létünket kérdőjelezték meg”
Bába Dorottya – „Eljött az idő, hogy az interszexek előjöjjenek az árnyékvilágból”
Horváth Noé – „Ez nem csak a transz emberekről, ez mindannyiunkról szól”
Novák Angéla – „Minden egyes sorstragédia hatással van a társadalomra”
Zsanett – „Jó eséllyel több lesz a transzneműek ellen elkövetett bűncselekmény”
Amanda Málovics – „Sokan, köztük fiatalok, az öngyilkosságba menekülnek majd”
Berencsi Eszter – „Az az érzésem, hogy kriminalizálnának bennünket”
Tálos Atanáz – „Sokakban ez a kilátás akár öndestruktív késztetéseket is ébreszt”
Ördög Ivett – „Ez a disszonancia, ha nincs kezelve, súlyos lelki problémákhoz tud vezetni”
Ónodi Adél – „Valamikor azt hiszik, hogy viccelsz vagy okiratot hamisítottál”