Törökország bojkottálja az Eurovíziót, amíg ki nem zárják az LMBTQ fellépőket
A török illetékesek úgy döntöttek, hogy az ország egészen addig nem tér vissza az Eurovízió versenyzői közé, amíg ki nem zárják az LMBTQ indulókat. Törökország 1975-től egészen 2012-ig részt vett az Eurovízión, majd hirtelen kiszálltak arra hivatkozva, hogy nem értenek egyet a verseny szabályzatával.
2013-ban a finn induló, Krista Siegfrids megcsókolta a színpadon az egyik háttérénekesnőt – a Marry Me című dal végén így akart kiállni a házassági egyenlőség mellett, és állítólag ez volt az a pillanat, amikor a törökök úgy döntöttek, többé nem is közvetítik a versenyt.
Ibrahim Eren, a Török Rádió és Televíziótársaság (TRT) vezetője a mostani döntés kapcsán a 2014-es győztes Conchita Wursttal példálózott, akit alkalmatlannak tart arra, hogy képernyőre kerüljön. A The New Arab újságnak elmondta, a verseny a jelenlegi formájában nem való a gyerekeknek.
„Este kilenckor, amikor még tévét néznek a gyerekek, nem sugározhatunk közszolgálati médiaként egy szoknyás, szakállas osztrákot, aki nem-nélküliként hivatkozik magára, és aki azt mondja magáról, hogy egyszerre nő is és férfi. Van itt egy kis elmezavar… Amint ezt helyrehozzák, mi is visszatérünk az Eurovízióba.”
Bár a homoszexualitás nem törvénybe ütköző Törökországban, az LMBTQ közösséget erősen elnyomják és megbélyegzik, és a helyzet csak romlik Recep Tayyip Erdoğan elnöksége alatt.
A mindenkori török birodalom feje persze nem volt mindig ennyire elutasító, gondoljunk csak II. Mehmed szultánra, akit Hunyadi János serege kergetett el Nándorfehérvár falai alól – a szultánnak a Drakulaként elhíresült Vlad Tepes öccsével volt hosszú ideig tartó románca. Hogy az uralkodó kedvét leli a fiatal fiúkban, az egyébként nem sokáig maradt titokban a korabeli nagyhatalmak képviselői előtt. A Velencei Köztársaság vezetői például kiterjed kémhálózatuknak köszönhetően tökéletesen tisztában voltak ezzel, és tárgyalásaik során rendre szépséges férfi rabszolgákkal próbálták lekenyerezni a szultánt.
Azóta persze nagyon sok minden megváltozott. Tavaly terrorizmus veszélye miatt tiltottak be egy meleg filmfesztivált az országban, egy imám szerint pedig a szakáll nélküli férfiak könnyen összekeverhetőek a nőkkel.
Ennél jóval súlyosabb, hogy az éves pride rendre brutális rendőri fellépéssel találja szemben magát. Hogy milyen ilyen körülmények között melegként felnőni, az kiderül egy török fiatalemberrel készített interjúnkból.