Ezekben az országokban romlott idén az LMBTQ közösség helyzete
Mozgalmas év volt 2024 az LMBTQ jogok szempontjából, és sajnos sok országban nem pozitív irányba mozdultak el a dolgok. Számos országban szélsőjobboldali kormányok tovább szigorítottak a törvényeken, vagy új jogi korlátozásokat vezettek be, amelyek nehezebbé teszik az ott élő queer emberek életét. Oroszországban is tovább súlyosbodott a helyzet, ahol már nem pusztán elnyomásban, de egyenesen terrorban élnek a közösség tagjai.
Magyarország sem állt idén éppen a legjobban LMBTQ jogok terén, a május 15-én publikált 2024-es RainbowMap indexén és interaktív térképén Magyarország 32,52%-on áll az elérhető 100%-ból. Hazánk ezzel messze elmarad nemcsak az Európai Unió 50,6%-os átlagától, de az európai országok 42,06%-os átlagától is, és a 29. helyen szerepel a vizsgált 49 ország között.
Grúzia
Idén Grúziában a parlament elfogadta azt az LMBTQ-ellenes törvényt, mely súlyosan csorbítja a közösség jogait. Az októberi választások előtt, az ellenzék tiltakozása mellett Grúzia parlamentjében a harmadik olvasaton is átment a törvény. A magyar és az orosz törvényekhez kísértetiesen hasonlító jogszabály 18 meglévő törvényt módosít, például a szólásszabadságra vonatkozót.
A törvény megtiltja többek között az „LMBTQ propagandát” az oktatásban, a sajtóban és a gyülekezés esetében, effektíve betiltva a pride-okat. Nem heteroszexuális állampolgárok nem fogadhatnak örökbe gyermeket, és a nem jogi megváltoztatására sem lesz lehetőség az okmányokban. Szalome Zurabisvili grúz elnök ugyan nem volt hajlandó aláírni a törvényt, azt mégis bevezették.
Egy nappal a törvény elfogadása után Keszaria Abramidze transznemű modell gyűlölet-bűncselekmény áldozata lett a fővárosban, és nem sokkal később egy transznemű aktivistát is megtámadtak.
Amerikai Egyesült Államok
Bár az USA-t szokás az LMBTQ jogok zászlóvivőjeként is emlegetni, az utóbbi években egyre romlik a közösség helyzete itt is. 2024-ben számos államban vezettek be a közösség tagjait hátrányos helyzetbe taszító törvényeket. Tavaly 510 ilyen törvényjavaslatot nyújtottak be, melyekből 84 emelkedett törvényerőre. Az American Civil Liberties Union szerint idén ennél is több javaslat született, szám szerint 574.
A törvényjavaslatok tartalmazzák a tanterv cenzúráját, a nem fogalmának újradefiniálását, hogy kizárják a transznemű embereket, valamint a 18 év alattiak számára a nemi megerősítő ellátás betiltását. 46 törvényt már elfogadtak, míg 67 még vitára vár, 62 pedig már a kongresszus elé került.
Ráadásul az amerikaiak újra megválasztották Donald Trumpot elnöknek, aki választási kampányában további szigorításokat és jognyirbálást ígért a konzervatív szavazótáborának. Trumptól tartva több állam is törvénybe foglalja az egyenlő házasság védelmét.
Bulgária
A balkáni államok sorában Bulgária is úgy döntött, hogy a magyar és az orosz példát fogja követni. A bolgár LMBTQ közösség helyzete egyre rosszabb, folymatosan az erősödő jobboldal céltáblájává válnak.
A bolgár parlament idén augusztusban váratlanul betiltotta az „LMBTQ propagandát” az oktatásban, a legnagyobb meglepetés azonban az volt, hogy a törvényjavaslatot nemcsak a jobboldali és oroszbarát pártok támogatták, de a legnagyobb EU-párti, nyugatbarát párt, a GERB soraiból is sokan szavaztak a törvény mellett.
Érdekvédő szervezetek jogi úton támadják meg a törvényt, közben azonban már számos queer ember a külföldre költözést fontolgatja.
Ghána
Afrikában is tovább súlyosbodik a helyzet, 2024-ben Ghana parlamentje a világ egyik leghomofóbabb törvényjavaslatát fogadta el. A jogszabály szerint akár három év börtönbüntetés is kiszabható azonos neműek közötti szexuális kapcsolatért. Az „LMBTQ propaganda” terjesztéséért vagy a közösség támogatásáért akár 5 év börtön is járhat.
Az ország elnöke márciusban ugyan nem írta alá a törvényt, mert azt jogvédő szervezetek megtámadták a legfelsőbb bíróságon. A bíróság szerint azonban a törvény nem alkotmányellenes, így semmi akadálya nincs annak, hogy az elnök aláírja.
Irak
Az iraki parlament április 27-én elfogadta azt a törvényt, amely büntethetővé teszi az azonos neműek közötti kapcsolatokat. Ennek alapján akár 15 éves börtönbüntetés is kiszabható. A törvény hivatalosan a vallási értékek védelmét szolgálja, valamint hogy „megvédje az iraki társadalmat attól az erkölcsi romlottságtól és a homoszexualitásra való felhívástól, amely elárasztotta a világot”.
A törvény alapján egytől három évig terjedő börtönbüntetés szabható ki azokra, akik megváltoztatják a biológiai nemüket, vagy akik férfi létükre szándékosan nőies módon öltözködnek. Ugyanez a büntetési tétel nemcsak a transznemű emberekre vonatkozik, hanem az őket segítő orvosokra is.
Az életbe lépett törvénycsomag egyúttal betiltotta az LMBTQ szervezetek működését is.
Fehéroroszország
Augusztus óta legalább nyolc transznemű embert letartóztattak és mintegy tucatnyi másikat őrizetbe vettek Fehéroroszország több városában. A letartóztatottakat gyakran megverték, pszichológiai nyomásnak és szóbeli bántalmazásnak vetették alá.
Emellett a kulturális minisztérium elfogadott egy határozatot, amely minden LMBTQ tartalmat pornográfiának minősít. A jogszabálytervezet az oroszországi minta alapján készült, ahol Vlagyimir Putyin elnök kormánya a „hagyományos értékekre” hivatkozva az elmúlt években több LMBTQ-ellenes törvényt is elfogadott.