A homofób propagandatörvény is téma volt a második miniszterelnök-jelölti vitán
Tegnap este 18:30 és 20:15 között zajlott az RTL Klubon, valamint az RTL Most+ streaming oldalon az ellenzéki miniszterelnök-jelöltek második vitája, ahol téma volt az LMBTQ-közösség jogegyenlősége is.
A megszólalások sorát Fekete-Győr András (Momentum) indította, aki kijelentette, eltörölné a parlament által júniusban elfogadott homofób propagandatörvényt, bevezetné az egyenlő házasságot és lehetővé tenné az azonos nemű párok számára gyermek örökbefogadását. Kiemelte, hogy ő volt az egyetlen miniszterelnök-jelölt, aki részt vett a Pécs Pride-on (a Pécs Pride Felvonulásról készült percről-percre beszámolunk itt olvasható).
Jakab Péter (Jobbik) azt mondta, hogy szerinte csak férfi és nő házasodhat és azt tudja garantálni, hogy a szexuális kisebbségeket Magyarországon az ő miniszterelnöksége idején nem fogják diszkriminálni. Jakab Pétert a Budapest Pride pont a napokban szólította fel, hogy hagyja abba a homofób viccelődést az országgyűlésben.
Márki-Zay Péter (Mindenki Magyarországa Mozgalom) arról beszélt, hogy egy olyan Magyarországot építene, ahol mindenki nyíltan vállalhatja a szexuális orientációját. Kifejtette, hogy katolikusként ő a szekularizált államban hisz, ahol az egyház szabályozza az egyházi esküvőt, az állam pedig a polgárit. Jogegyenlőséget akar és bár ő személyesen nem jár pride felvonulásra, nem is ellenzi. Megjegyezte, hogy az idei felvonulások is kulturáltak és békések voltak.
Dobrev Klára (DK) hangsúlyozta, hogy ő tesz is az LMBTQ emberek egyenlőségért: az Európai Parlament elfogadott egy határozatot, ami kilátásba helyezi, hogy az egész unióban bevezessék az egyenlő házasságot. Szerinte az a legfontosabb, hogy minden gyerek szerető családban nőjön fel.
Karácsony Gergely (PM-MSZP-LMP) kiemelte, hogy büszke arra, hogy ő volt az első polgármester, aki a városházára kihelyezte a szivárványzászlót – még 2019-ben Zuglóban, majd főpolgármesterként is. Emellett ő volt az első főpolgármester, aki beszédet mondott a Budapest Pride Felvonuláson. Vállalta, hogy eltörölne minden diszkriminatív törvényt. (A Karácsony Gergellyel tavaly szeptemberben készített interjúnk itt olvasható el.)
Érdekesség, hogy az öt jelölt közül Fekete-Győr András és Dobrev Klára használta az LMBTQ betűszót, míg Jakab Péter szexuális kisebbségekről, Márki-Zay Péter pedig homoszexuálisokról beszélt. Karácsony Gergely egy alkalommal használta a szexuális kisebbség kifejezést.
A Telex összefoglalója a tegnapi vitáról:
Valamint beszámolónk arról, miért fontos az LMBTQ közösségnek az előválasztás és a kormányváltás és mit tapasztaltunk a szavazás során önkéntesként és szavazóként. Az előválasztás hivatalos honlapja, hogy hol lehet személyesen szavazni, valamint az online szavazás ide kattintva érhető el.