Lifestyle

A szép mosoly és az ápolt fogak titka – 1. rész

Minden egy mosollyal kezdődik – tartja a mondás. És milyen igaz, hiszen az ápolt fogak nagyban befolyásolják az emberek rólunk alkotott képét. Gondoljatok csak bele, hogy milyen hamar bele lehet szeretni egy szép és szexi mosolyba! Ennek apropóján Dr. Kachelmann Sárával, az Andrássy Dental fogászati rendelő esztétikai fogorvosával a fogápolás alapvető kérdéseiről beszélgettünk.

teeth-whitening-treatment-in-chicago

Humen: Az emberek többsége csak akkor megy orvoshoz, ha baj van. Sajnos ez így van a fogászati felülvizsgálattal is, melytől elég sokan rettegnek. Mégis, milyen gyakran szükséges fogorvoshoz menni? Milyen bajokat tudunk megelőzni azzal, ha rendszeresen járunk felülvizsgálatra?

Dr. Kachelmann Sára: Sajnos a legtöbb ember fél a fogorvosoktól, pedig a rendszeres, félévente vagy évente elvégzett kontrollvizsgálattal nagyon sok betegség megelőzhető lenne. Kezdjük rögtön egy elrettentő példával: Magyarország a szájüregi rákok által okozott halálozás tekintetében – a férfiak és a nők esetében egyaránt – első helyen áll Európában. Ami még ennél is fontosabb, hogy az időben felfedezett és kezelésbe vett szájüregi rák az esetek 80 százalékában sikeresen gyógyítható. A másik szájüregi elváltozás, amelyről gyakran hallani és itthon szintén „népbetegségnek” számít, az ínygyulladás és az ebből kialakuló fogágybetegség. Ez a fog tartószöveteinek pusztulását jelenti, mely idővel a fogak elvesztéséhez vezet.

Már a fent említett tünetek is mind gócbetegségnek számítanak, melyek komoly tünetek okozói lehetnek: olyanoké, melyek kihathatnak az ízületekre, melyektől a szív és érrendszeri betegségek súlyosbodhatnak, és amelyek a vérképben is eltolódást okozhatnak. Ezek ugyanakkor mind megelőzhetőek lennének a rendszeres fogkőlevétellel és a megfelelő szájápolással.

andrassy-P1090224

H: Az általános felülvizsgálaton kívül mennyire és miért fontos a fogkövek rendszeres tisztíttatása? Több ember úgy tartja, hogy később ez árthat a fogzománcnak. Valóban így van?

KS: A fogkő gyakorlatilag „elmeszesedett” lepedék, amely a nem megfelelő szájápolás következményeként alakul ki. Mivel szájüregünkben több, mint 800 különböző baktérium található, ebből következik, hogy a fogkő is tele van baktériumokkal. Azt hiszem, így már nem is kell tovább magyaráznom a fogkő eltávolításának fontosságát.

Népszerű tévhit, hogy fogkőleszedés közben károsítjuk a fogakat – műszereink ultrahanggal működnek, gyakorlatilag lerezegtetik a fogkövet a fogról, nincs vágó élük, ebből adódóan semmilyen károsodást nem okoznak a fogzománcon.

andrassy-1090223

H: Maradjunk egyelőre a megelőzésnél és a fogak helyes kezelésénél. Mit tanácsol, hogyan ápoljuk helyesen a fogainkat a mindennapos fogmosás során? Mennyire fontos az étkezéseket követően rögtön fogat mosni? Mit tegyünk, ha erre nem nyílik lehetőségünk?

KS: A napi háromszori, de legalább kétszeri fogmosás szerintem mindenki számára könnyen betartható. Egyébként pedig minden a technikán múlik: hiába mos valaki naponta tízszer fogat, ha kihagyja azokat a területeket ahol a lepedék leggyakrabban megmarad. Emellett nagyon fontos a szájvíz használata és a fogközök tisztítása is, melyhez használhatunk fogselymet vagy fogköztisztító kefét.

Rögtön az étkezések után nem tanácsos fogat mosni, mivel ilyenkor a szájüregen belül a PH-szint még nem állt vissza a normál tartományba. Körülbelül 15 percet érdemes várnunk, ha van rá mód, akkor ezután célszerű a fogmosást elvégeznünk, de ha erre nem nyílik lehetőségünk, akkor egy cukormentes rágógumi is megteszi.

H: Az étkezés után a rágózás mégis mennyire lehet segítségünkre a fogápolásban?

KS: A fogmosást a rágózás nem helyettesíti, viszont megelőzés céljából – azért, hogy étkezés után ne tolódjon el szánk PH-értéke savas irányba (mely a fogzománcot károsítaná) – tökéletesen megfelel.

andrassy-1090225

Dr. Kachelmann Sára a Semmelweis Egyetem Fogorvostudományi Karán végzett és az általános fogászaton kívül szakterületei közé tartozik az esztétikai fogászat (koronák, hidak, héjak és fogsorok készítése), továbbá a konzerváló fogászat (gyökérkezelés) is.

Andrassy-Dental-logo_rgb_hatterres-high1

Andrássy Dental
1061 Budapest, Andrássy út 46., 54-es kapucsengő
+36 70 433 1433
info@andrassydental.hu
www.andrassydental.hu

Szerző: Zsoltee

hirdetés

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb
buy ivermectin online how to get ivermectin