Egészség

HPV és a férfiak – Van kapcsolat!

A humán papillómavírus (HPV) fertőzésre sokan a mai napig női betegségként tekintenek, pedig a férfiak is veszélyben vannak: élete során legalább egyszer minden második ember1 átesik a HPV-fertőzésen, amely több betegség kialakulásáért felelős, és évekig lappanghat tünetmenetesen.

hpv2

 

A HPV-t sokáig a szabados szexuális élet velejárójaként, majd női betegségként aposztrofálták, pedig a vírust bárki hordozhatja és tovább is adhatja, akár a tudta nélkül.

A nemi szervi szemölcs gyakoribb, mint gondolnánk

A HPV okozta rákos megbetegedések közül az évente csaknem félezer áldozatot követelő méhnyakrák1 a leggyakoribb, de a tévhittel ellentétben nem csak a nőkre veszélyes a vírus. Férfiak esetén fej-nyaki, hímvessző és végbélnyílás körüli rákokat okozhat, valamint a statisztikák szerint minden tizedik embert érint a HPV miatt kialakuló nemi szervi szemölcs. Az intim területen jelentkező hússzínű kitüremkedések gyakran égő, viszkető érzéssel járnak, és hosszú időre megkeseríthetik a szexuális életet. A nemi szervi szemölcsök ellátása komoly kihívást jelent a betegnek és az orvosnak egyaránt: a kezelés sok esetben fájdalmas, hosszadalmas és költséges, a sikertelen kezelések és a visszaesés aránya pedig több mint 30% is lehet.2 A megelőzés kulcsfontosságú.

„A férfi egészség általában túl későn kerül előtérbe, amikor már megtörtént a baj, és gyakran ekkor is tanácstalanok az érintettek, hogy hova fordulhatnak. Pedig a bőr- és nemigyógyász, illetve urológiai rendeléseken túl andrológusokat is felkereshetnek, akik hasonló területekért felelnek, mint a hölgyeknél a nőgyógyászok” – hívta fel a figyelmet Dr. Albert István, andrológus.

 

hpv1

 

Védőoltással a rákmegelőzésért

Bár számos nemi betegséggel szemben elegendő az óvszeres védekezés, a HPV egyike azoknak, amelyek egy-egy apró hámsérülésen keresztül is fertőzhetnek. Szintén komoly kockázati tényező az orális és az anális szex, ami nem csak a nemi szervi szemölcsök, de a vírus okozta végbélnyílás körüli rák kialakulásának az esélyét is növeli. A HPV ráadásul gyakran tünetmentesen lappang, így (tudtukon kívül) a hosszú távú, monogám kapcsolatban élők is könnyen hordozhatják.

„Az egyik leghatékonyabb megelőzési forma a védőoltás: a 2-, 4- vagy 9-komponensű vakcina férfiak részére is adható és hatékony védelmet nyújt a végbélnyílás körüli rákokkal szemben. A 4- és a 9-komponensű vakcina a nemi szervi szemölcsökkel szemben is véd. Mivel a HPV-t újra és újra el lehet kapni, ezért a szexuális élet megkezdése után is érdemes gondolni a megelőzésre” – fejtette ki a szakértő.

 

További információ: www.hpvdoktor.hu

 

Az Ön egészségi állapotával vagy kezelésével kapcsolatban az elsődleges információforrás a kezelőorvosa kell, hogy legyen, ezért ha bármilyen kérdése merül fel, lépjen kapcsolatba kezelőorvosával! Mindig egyeztessen orvosával, mielőtt e tájékoztatóban található bármilyen javaslatot megvalósít.

1 Kasler M. Orvosi Hetilap. 2012. Szupplementum
2 Várkonyi V. Bőrgyógyászati és Venerológiai szemle. 2016. 92.(2):90-93.

A közlemény megjelenését az MSD Pharma Hungary Kft. tette lehetővé.

MSD Pharma Hungary Kft. (1095 Budapest, Lechner Ödön fasor 8.; Telefon: 06-1-888-5300, Fax: 06-1-888-5388; hungary_msd@merck.com)
Lezárás dátuma: 2016. 12. 01.
VACC-1199014-0002

hirdetés

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb
buy ivermectin online how to get ivermectin