A legjobb mobilos appok tanuláshoz
Ismeretszerzés a zsebedből. Bemutatjuk a legjobb mobilos tanulóprogramokat.
Mindig is meg akartál tanulni franciául, de nincs pénzed magántanárra? Vizsgákra készülsz, de nem akarod a nehéz tankönyveket állandóan magaddal cipelni? Még szerencse, hogy az okostelefonok korában számos tanulást elősegítő applikáció teszi könnyebbé – és nem mellesleg bárki számára ingyenesen elérhetővé – az ismeretszerzést. Mivel a szeptember nemcsak az iskolakezdés hónapja, hanem tökéletes időszak arra is, hogy egy új területen kezdd el fejleszteni magad, elhoztuk a legnépszerűbb mobilos applikációkat, melyek a tanulásban lehetnek segítségedre.
Ma már szinte mindenre találsz alkalmazást, ha Androidos vagy iOS-es operációs rendszer fut a telefonodon. Az egyik legnépszerűbb kategória a nyelvtanulós alkalmazásoké. Ezek általában játékos formában segítenek hozzá, hogy elsajátíts egy új nyelvet, vagy szinten tartsd, fejleszd a már meglévő tudásodat.
A Duolingo az egyik legnépszerűbb nyelvtanulós applikáció. Ebben az alkalmazásban szintről-szintre lehet haladni, ez biztosítja a folyamatos fejlődést. Fordítási feladatok, párosítás, hallás utáni feladatok, beszédet fejlesztő feladatok, valamint szótanulás és nyelvtani feladatok is vannak benne. Vagyis elég alapos tudást biztosít. 23 nyelven érhetőek el a különféle kurzusok. A Duolingónak netes változata is van, így számítógépről is folytatni lehet a tanulást.
Elsajátítottad a nyelvet, de nincs lehetőséged használni? A barátaid közül senki sem beszél spanyolul, így nincs, akivel gyakorolhatnál? Akkor a Busuu-t neked találták ki. Netes változatban, illetve applikáció formájában is használhatod, gyakorlatilag egy nyelvtanulásra szánt közösségi háló, melynek alkalmazása során egyszerre lehetsz diák és tanár. Anyanyelvű felhasználókkal tesztelheted, hogy tökéletes-e már a német kiejtésed, vagy még gyakorolnod kell, ha el akarsz vegyülni a tömegben a következő berlini kiruccanásodon. Több, mint 60 millióan használják, úgyhogy az nem lehet kifogás, hogy nem találsz tanulópartnert. De nemcsak nyelvtanulós applikációk vannak.
Az Anki például nyelvtanuláshoz is jó, de emellett segíthet az orvosi és az ügyvédi vizsgákra való készülésben, földrajztudásod felturbózásában, versek tanulásában vagy akár gitárakkordok gyakorlásában. Elég jól hangzik, nem? Az alkalmazás az “időközönkénti ismétlés hatására” alapoz: a rövid időszak alatti többszöri ismétlés helyett a hosszabb időszak alatti néhányszori ismétlést alkalmazza. Kutatások szerint utóbbi a hatékonyabb tanulási stratégia.
A Vieyra Software alkalmazásoknak leginkább a világot felfedezni vágyó természettudós diákok vehetik hasznukat. Ingyenes alkalmazások közül lehet válogatni, amelyek különféle méréseket tesznek lehetővé: van gyorsulásmérő, iránytű, nedvességmérő, hangmagasságmérő és légnyomásmérő (a teljesség igénye nélkül).
Imádsz sudokuzni? Ezentúl, ha lesz egy kis szabadidőd, máris töltögetheted a négyzeteket számokkal. A KenKen Classic a sudoku matematikai változatát kínálja neked. A játék menete hasonló, itt azonban számolnod is kell. A 3×3-as nehézségtől a 9×9-esig tudsz gyakorolni. Tornáztasd az agyad a metrón ülve hazafelé!
A diákok életét nagyban megkönnyítik ezek a tanulást segítő alkalmazások. De mi a helyzet a tanárokkal? Nekik is fejlesztettek már applikációkat, amelyek a számonkérést gyorsítják meg, illetve könnyen felmérhető, hogy a diákok mennyire értették meg a tananyagot. A Socrative lehetővé teszi, hogy előre elkészített igaz/hamis, feleletválasztós tesztekkel azonnal felmérd a tanulóid tudását. És még versenyt is indíthatsz közöttük: kinek az űrhajója ér célba először úgy, ha az űrhajókat a helyes válaszok juttatják előre?
Zsebedits Patrik