Európai parlamenti képviselők tiltakoztak a lengyel homofóbia ellen
Látványos akcióval fejezte ki tiltakozását a Lengyelországban tomboló homofóbiával szemben az Európai Parlament 32 képviselője a hét elején Brüsszelben. Az LMBT Frakcióközi Csoport tagjai a szivárvány színeibe öltöztek – ami gesztus volt a homofób lengyel elnök, Andzerj Duda beiktatása ellen hasonlóan tiltakozó lengyel parlamenti képviselők felé is – és a távolságtartás szabályait betartva az épület elé álltak, valamint sajtóközleményt is kiadtak.
Az Európai Parlament plenáris ülése hétfő délután tárgyalta Lengyelország ügyét, ahol több képviselő is a lengyel kormány által hergelt LMBT-ellenes közhangulat miatt emelte fel a hangját. A legnagyobb figyelmet továbbra is az úgynevezett „LMBT mentes zónák” kapják – ezeket az Európai Parlament tavaly egyszer már elítélte -, ám a letartóztatott LMBTQ aktivisták ügye is terítéken volt.
A képviselők követelik, hogy az Európai Parlament avatkozzon be a Lengyelországban zajló folyamatokba és szankcionálja az alapvető emberi jogokat figyelmen kívül hagyó intézkedéseket. Felszólalásában a csoport számos tagja elmondta, hogy gyakorlatilag naponta kap elkeseredett levelet lengyel LMBT személyektől, akik nem érzik biztonságban magukat hazájukban. Egyikük, a német zöldpárti Terry Reintke felszólalásának egy részletét Twitter-oldalára is kitette:
We are not an ideology. We are human beings. All we asked is to have exactly the same human rights like everyone else. 🏳️🌈🇪🇺🇵🇱
To Duda and the Polish ruling party:
Stop using the LGBTI community for your disgusting political agenda.#Poland pic.twitter.com/vHe96prhaX
— Terry Reintke (@TerryReintke) September 14, 2020
Lengyelország helyzete említésre került Ursula Von Der Leyen évértékelő beszédében is. Az Európai Bizottság elnöke nyomatékosan kijelentette, hogy LMBT mentes zónáknak nincs helye az Európai Unióban és a Bizottság stratégiát dolgoz ki, hogyan erősíthetnék az LMBTQI-jogokat.
Emellett a jövőben szigorúbban szeretnének fellépni a gyűlöletbeszéddel és gyűlöletbűncselekményekkel szemben – ide értve a szexuális orientáción és nemi identitáson alapulót is -, valamint el akarják érni, hogy a gyereket nevelő azonos nemű szülőket az Unió minden tagállamában egyformán a gyermekek egyenértékű szüleiként ismerjék el.
A teljes beszéd angol nyelven ITT olvasható el.