Édesen szép az élet!
A diéták és fogyókúrák során általában az egyik legnagyobb gondot a cukrok és a szénhidrátok elhagyása jelenti. Ha édesszájúak vagyunk, akkor az édességek megvonása extra kínszenvedést okoz. De ne feledjük, hogy rengeteg alternatívát találhatunk a cukor helyett. Ott a méz, a barnacukor, a sztívia vagy a nyírfacukor. A kérdés az: biztos, hogy egészséges alternatívát nyújtanak nekünk ezek az édesítőszerek? Ennek jártunk utána Papp Rita, a Belvárosi Orvosi Centrum dietetikusának segítségével.
Megkülönböztethetünk mesterséges és természetes édesítőszereket. A mesterséges édesítőszerek előnye, hogy nem tartalmaznak kalóriát, és intenzív az édesítő hatásuk.
Szacharin
Édesítő hatása intenzív, édesítőképessége 200-300-szorosa a kristálycukorénak, főzéshez remekül használható.
Aceszulfám-K
A kristálycukornál 130-szor édesebb, szintén főzésálló vegyület. Enyhén kesernyés mellékíze miatt elsősorban más édesítőanyagokkal társítva kerül forgalomba.
Aszpartám
Igen elterjedt, a kristálycukornál 180-szor édesebb. Nem főzésálló, édessége hő hatására csökken.
Ciklamát
1940-es felfedezése óta hőálló tulajdonságának köszönhetően befőzéshez is használják.
Leginkább a mesterséges édesítőszerekkel kapcsolatban merül fel a kérdés, hogy károsak-e az egészségre. A szacharinnal kapcsolatban felmerült a rákkeltő hatás, ezt azonban a célzott vizsgálatok nem támasztották alá.
Egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a természetes édesítőszerek, arra azonban érdemes figyelni, hogy nagy részük tartalmaz kalóriát. Ha fogyókúrás célból használjuk, ügyelni kell a bevitt mennyiségre. Előnyük, hogy lassabban emelik a vércukor szintjét, így nem okoznak nagy vércukorszint-ingadozást.
Méz, nád- és barnacukor
A méz az egyik legrégebbi édesítőszerünk, közel kétszázféle tápanyagot tartalmaz. A nádcukor Ázsia trópusi vidékeiről származik, finomítatlan formában megmaradnak benne az értékes tápanyagok és nyomelemek. A nádcukor nem egyszerű barnacukor, úgy készül, hogy a megtisztított cukornádat kipréselik, és a kapott léből gőzzel készítenek granulátumot. Mivel nem finomítják, jelentős mennyiségben tartalmaz B-vitaminokat, valamint a cukornádból származó ásványi anyagokat.
Agávészirup
A tequila alapanyagául is szolgáló agávénövényből nyerik, préselés után hőkezelik. Tápanyagtartalmától függően lehet világos- vagy sötétbarna. Állaga a mézhez hasonló, a cukornál 42 százalékkal édesebb, kalóriaértéke ugyanannyi, így az édesebb ízt kevesebb kalória bevitelével lehet elérni.
Fruktóz
A legklasszikusabb természetes édesítőszer a gyümölcscukor, azaz a fruktóz. Nagyon sok diétás élelmiszerbe kerül: üdítőitalokba, diétás csokikba, süteményekbe.
Xilit vagy nyírfacukor
Természetes cukoralkoholokból áll. Nincs mellékíze, édesítő hatása nagyjából megegyezik a hagyományos cukoréval. A xilit és a nyírfacukor között kémiailag tulajdonképpen semmilyen különbség nincs, a xilitet azonban kukoricacsutkából is kivonhatják, a nyírfacukor előállításához a nyírfa kérgét, rostjait használják. Előnyük, hogy megszólalásig hasonlítanak a cukorra, külsőleg és ízre is, hátrányuk, hogy meglehetősen drágák.
Sztívia
A sztíviát a világ számos pontján évszázadok óta használják édesítésre, levelei 30-szor, kivonatai pedig akár 300-szor édesebbek a finomított fehér cukornál. A magyarul jázminpakócaként ismert növény pár éve robbant be a diétás köztudatba. A többi természetes édesítőszerrel szemben nincs energiatartalma, tehát nincs hatással a vércukorszintre. Előnye, hogy szuperédes, azaz egy kevés is elég belőle. Mellékhatásai nincsenek, a mellékíze minimális, és az ára is elfogadható.
De mégis, akkor melyiket?
A választ újabb kérdések határozzák meg: mit is édesítek naponta? Teát, kávét? Mennyit használok, 2 teáskanállal vagy 4-gyel? Ez tényleg az a mennyiség, amiért érdemes a megszokott cukorfélén változtatni?
Mit használjak a sütéshez?
A tésztamennyiségekhez felhasznált cukor mennyisége eloszlik, nem ettől, hanem a sütik számától jöhetnek fel a plusz kilók.
Persze, variálni is lehet, mást a kávéba, mást a sütibe. A lényeg, hogy meg kell találnunk a számunkra megfelelő ízvilágú édesítőszert és nem szabad túlzásba esni az édességek fogyasztásával.
Papp Rita
dietetikus
Belvárosi Orvosi Centrum
1053 Budapest, Ferenciek ter 7-8.
III. lépcsőház 2. emelet
+36 30 626 9064