Streamelés – a jövő zenéje
Manapság, ha zenét szeretnénk hallgatni, már nem kell kazettákkal teletömnünk a táskánkat és nem kell amiatt aggódnunk, hogy a drága CD-k karcosak lesznek. A zenestreamelő szolgáltatásoknak hála, ma már azt sem kell számolni, hogy kedvenc dalunk hány megabájtot fog elvenni telefonunk memóriájából.
A zenehallgatás talán legfontosabb platformja manapság az okostelefon. Ez nem meglepő, hiszen a legtöbbet munkába menet és edzés közben hallgatunk zenét. Emiatt ezek az eszközök lettek a streamelés fő platformjai.
Az Apple Music jelenleg csak az almás készülékekre érhető el, de az eszközök számát hamarosan bővíteni fogják az Androidos telefonokkal. Jelenleg a felhasználóknak nem kell semmit sem letölteniük, a szolgáltatás a legutóbbi frissítéssel bekerült a sima zenelejátszóba, ahol megjelent az Apple Music fül. Bár a Google Play Music az iOS-t futtató eszközökön kívül természetesen Androidra is elérhető, a célközönségből a Windows Phone-os felhasználók kimaradtak. Barátságos, modern felületet tár élénk, ahol könnyedén böngészhetjük a zenei kínálatot és kereshetjük meg kedvencünket.
A Spotify elérhető mindenfajta okostelefonra, ahol egyszerűen kereshetjük meg a megfelelő zenét, válogathatunk a korábban hallgatottak közül, nézhetjük meg, hogy ismerőseink mit hallgatnak, kaphatunk személyre szabott javaslatokat vagy használhatjuk a futós funkciót, mely futás közben az ideális tempójú zenét biztosítja. Mindhárom alkalmazás lehetőséget biztosít arra, hogy zenéinket lementsük akkorra, amikor nem vagyunk netközelben, a tárolt számok pedig nem fogyasztják tovább a mobilinternet-keretünket sem.
Ha azonban otthon szeretnénk zenét hallgatni, nem biztos, hogy a telefonunk kicsi és enyhén dobozhangú hangszórója lesz a legmegfelelőbb, használhatjuk számítógépünket is erre a célra. Ehhez nem kell mást tennünk, mint egy szoftvert telepíteni, mellyel jelenleg a Spotify és az Apple rendelkezik. A Spotify asztali alkalmazása annyiban jobb a mobil verziónál, hogy nem kizárólag keverve játssza le egy adott album számait, és egyesével kiválaszthatjuk, hogy mely számokat szeretnénk meghallgatni egy listáról. Az Apple programja egy kicsit más szempontból közelíti meg a dolgot. Ha már eddig is használtuk az iTunes-t, akkor nem kell letöltenünk semmit, ugyanis az új verziókban már helyet kapott az Apple Music menüpont.
A zene munka közben is jól jöhet, így fontos, hogy munkahelyünkön is elérjük a streamelő szolgáltatásunkat. Azonban nem mindenhol megengedett, hogy céges gépünkre programokat telepítsünk. Ezt áthidalandó, jó megoldás lehet egy webes lejátszó. A Google Play Music weboldala, akárcsak a telefonos alkalmazás, egy nagyon igényes felületet biztosít, ahol egyszerűen válogathatunk a kínálatból. Extraként kapunk egy mini lejátszót, amit ha letöltünk, úgy is tudjuk irányítani a zeneinket, ha nem a böngésző van előtérben. A Spotify webes felülete a Google-ével ellentétben az ingyenes felhasználóknak is elérhető, bár nekik fel kell készülni a reklámokra, akárcsak az okostelefonos alkalmazás esetében. Sajnos webes téren az Apple nagyon le van maradva, ha nem a telefonunkat szeretnénk használni, vagy nincsen a gépünkön iTunes, akkor sajnos nem lesz lehetőségünk zenét hallgatni.
A hangminőséget mind a Spotify-ban, mind a Google Play Music-ban tudjuk szabályozni, ahol beállíthatjuk, hogy zenéink tökéletes minőségben menjenek, vagy hogy a mobilnetünket védve beérjük a kicsit rosszabbal is. Az Apple viszont mindenképpen közepes minőségben fog a fülünkbe sugározni.
Míg a Google es az Apple kizárólag előfizetéssel használható, a Spotify biztosít egy ingyenes lehetőséget is. Ehhez azonban hozzátartozik, hogy a számok között reklámok vannak és a lejátszási listánk is véletlen sorrendben fog menni. Ha csak az ár számít a választásnál, akkor nehéz dolgunk lesz. A Spotify és az Apple 5 euróért nyújtja a szolgáltatását, míg a Google havi 2000 forintot kér érte.
Mindent összegezve mind a három szolgáltatás kimagasló minőséget nyújt, és bár van, ahol tudjuk ingyen is hallgatni a zenét, mindenképpen megéri a fizetős változatot használni. Ha rangsorolni kellene, akkor véleményünk szerint a dobogó első helyére mindenképpen a Spotify kerülne, hiszen neki sikerült a legtöbb fajta lehetőséget biztosítania a felhasználóknak.
Sáfár Krisztián