Nincs több hölgyeim és uraim a Lufthansa Group járatain
Döntött a Lufthansa Csoport, a megszokott „hölgyeim és uraim” kifejezést a fedélzeti bejelentések során hamarosan gendersemleges üdvözlésekkel helyettesíti. A változást nemcsak a Lufthansánál, hanem az Austrian Airlinesnál, a SWISS-nél és fapados leányvállalatánál, az Eurowingsnél is bevezetik.
Timotheus Piechatzek, a Lufthansa esélyegyenlőségért felelős vezetője a Business Insidernek adott interjúban elismerte, hogy a „hölgyeim és uraim” (vagy németül „Meine Damen und Herren”) köszönés elhagyásához mindenkinek hozzá kell majd szoknia. „Fokozatosan vezetjük be az új nyelvezetet” – nyilatkozta Piechatzek.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Piechatzek elmondása szerint már most sok pozitív visszajelzést kaptak az új irányelvvel kapcsolatban, de hozzátette, hogy még „túl korai” megmondani, hogy a személyzet és az ügyfelek elfogadják-e a változást.
Az még nem eldöntött, hogy a „hölgyeim és uraim” köszönés helyett milyen üdvözlést használjanak, bár más légitársaságok, amelyek hasonló politikát vezettek be, többnyire a „mindenki” vagy „kedves ügyfelek” kifejezésekre támaszkodtak.
A SWISS szóvivője elmondta, hogy a légitársaság folyamatosan vezeti be a gendersemleges kifejezéseket, többek között a weboldalon és a belső kommunikációban is. A folyamat június 1-jén, a Nemzetközi Pride Hónap kezdetén indult.
Érdekesség, hogy a nagy légitársaságok közül az Air Canada váltott először gendersemleges megszólításra, még 2019-ben. A brit fapados légitársaság, az EasyJet néhány hónappal később hasonló változtatással próbálkozott, de az utaskísérők továbbra is szabadon mondhatják, hogy „hölgyeim és uraim”, ha úgy kívánják.
Bár japánul a köszönések gendersemlegesek, a Japan Airlines tavaly úgy döntött, hogy az angol nyelvű üdvözléseket gendersemleges alternatívára cseréli, és a légiutas-kísérő személyzetet arra kéri, hogy egyszerűen csak „jó reggelt” vagy „jó napot” köszöntéssel indítson.