Nek-tech: Okostelefonnal külföldön is csak okosan
A nyár közepén járunk, amikor mindenki próbál kiszabadulni a szürke hétköznapokból: ki rövidebb, ki hosszabb időt tölt nyaralással, fesztiválozással, víkendezéssel. Ilyenkor azonban a megérdemelt pihenésre szánt összeget feleslegesen növelheti (akár csillagászati szintre is) ha nem figyelünk oda arra, hogy mobiltelefonunk milyen beállításokat tartalmaz, ami a különböző hang- és adatforgalmazást illeti. A következő cikk ebben szeretne segítséget nyújtani, hogy a nyaralást követő havi számla felbontásakor ne kapjunk rögtön szívrohamot a végösszeg láttán.
Amennyiben belföldön maradunk, semmi ilyen jellegű tennivalónk nincs, hiszen nem hagytuk el az országot, minden ugyanannyiba kerül, mintha otthon lennék. Ilyenkor leginkább eszközeinkre kell vigyáznunk.
Amikor külföldre utazunk az EU-n belül, abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy az Európai Bizottság mind a hangroaming, mind az adatroaming (tehát az internetes alkalmazások külföldi forgalma) maximális árát szabályozza. Sajnos ez nem a mi pénztárcánkhoz van mérve, de ha wifi mellett használjuk, elég lehet ahhoz, hogy ellegyünk vele akár egy hosszabb külföldi tartózkodás alatt is. A legfontosabb, hogy hangforgalomnál mi fogadjuk a hívást és ne mi kezdeményezzük. Ha valaki minket Magyarországról hív, magyar telefonszámról, mivel nem tudhatja, hogy mi külföldön tartózkodunk, ugyanannyit fizet, mintha mi is otthon lennénk. Mi pedig jóval alacsonyabb díjat fizetünk a hívásfogadásért, mintha mi kezdeményeznénk azt.
A másik, az okostelefonok térhódításával előtérbe kerülő kérdés az adatforgalom. A legfontosabb, hogy a telefonunkon kapcsoljunk ki minden automatikus szinkronizációt, de még itthon. Erre a telefon típusától függően más és más lehetőségek kínálkoznak, de mindegyik rendszeren Androidtól iPhone-ig van rá mód. iPhone-on a legegyszerűbb a helyzet, hiszen a felhasználók igényeihez igazodva nem bonyolították túl, mindössze az adatroaming kapcsolót kell kikapcsolni, amit a beállítások menü “Általános” pontja alatt a “Hálózat” részben találunk meg adatroaming néven. Ezt kikapcsolva külföldön semmilyen alkalmazás nem tudja a hálózatot használni. Ha mégis internetezni szeretnénk, akkor figyeljünk oda, hogy a levelezés, Facebook és egyéb automata frissítéseket kapcsoljuk ki, hisz itt nincs globális megoldás erre, mint az Androidnál. Utóbbinál a „Fiókok és szinkronizáció” menüpontban tudjuk kikapcsolni ezt a funkciót, magát a roamingot pedig a „Mobilhálózatok” menüpont adatroaming elnevezésű beállításánál.
Már több magyar szolgáltató is kínál olyan díjcsomagokat melyekben korlátlanul használhatjuk telefonálásra a kártyánkat ugyanúgy, mintha itthon lennénk. Ezt jellemzően a drágább, korlátlanságot biztosító csomagok tartalmazzák, de van olyan szolgáltató, ahol új hűséghez kötött az igénybevétel. Léteznek napijegyek is, melyek bármilyen díjcsomag mellé megvásárolhatóak és ennek köszönhetően az otthonival megegyező tarifával telefonálhatunk. Ezeket pár napos kiruccanásokra ajánlom.
Ha EU-n kívülre utaznánk, a technikai tanácsok ugyanazok, mint a fenti pontban, viszont itt nincs központi szabályozás az árakra, így a hívásfogadástól az adatforgalmazásig minden nagyon magas áron érhető el. Ebben az esetben javasolt valamilyen ingyenes WiFi megkeresése és azon keresztül internetezni, illetve a Skype vagy Viber segítségével telefonálni, sms-ezni.
Összefoglalásként mindenképpen fontosnak tartom kiemelni, hogy a szolgáltatók kínálnak kedvezményes csomagokat, tehát utazás előtt ezekről mindenképpen tájékozódjunk, hiszen így még több pénzt megspórolhatunk, de a legjobb talán az, ha minimálisra csökkentjük net-függőségünket, vagy előre tájékozódunk a WiFi lehetőségekről a kiszemelt helyen. Semmiképpen se vegyük félvállról a dolgot, hiszen utólag már nem nagyon van mit tenni. Amennyiben navigációt szeretnénk GPS-szel ellátott készülékünkön használni, akkor az adott város, ország térképét még itthon töltsük le rá.
Szerző: Tóth Marci