Lifestyle

Nek-tech: Digitális nagytakarítás

Habár a két legkedveltebb évszak, a tavasz és a nyár határa egyre inkább összemosódik, van egy olyan szokás, amit mindenki ismer: a tavaszi nagytakarítást.  A cikk szerzője ugyan hadilábon áll a dologgal, de az emberek többsége ilyenkor nekiáll, előszedi a tisztítószereket, rongyot, papírtörlőt, betesz valami jó zenét és kipucolja az egész lakást. Az autótulajdonosok ugyanezt teszik járműveikkel, és előbb-utóbb a nyaralóra is sor kerül. A digitális technológia korában miért hagynánk ki mobilunkat, tabletünket vagy éppen számítógépünket, laptopunkat? A következő hasábokon jó tanácsokkal szolgálok arról, hogyan is tegyük mindezt úgy, hogy hasznunkra váljon.

bigstock-Data-Storage-Concept-Illustrat-51270997-2

Kezdjük a számítógéppel és a laptoppal. Előbbinél mindenképpen fontos, utóbbinál csak opcionális és inkább csak szakértőknek ajánlott a tényleges, fizikai értelemben vett takarítás. Rengeteg szösz, por kerül a ventillátorokba a hónapok, évek alatt, amitől bizony egyre nagyobb megerőltetést jelent forgatni a levegőt, valamint nem is egészséges, ha azt a sok port keringetjük a szobában. Többek között ennek köszönhető az is, hogy a nyár közeledtével bizonyos eszközök túlmelegednek. Műszaki üzletekben lehet sűrített levegőt kapni, amivel könnyedén kifújhatjuk a nem kívánt port a laptop vagy asztali számítógép belső részeiből. Ezt a módszert alkalmazhatjuk a billentyűzetre is. A monitort is érdemes lepucolni, kerülve az alkoholos tisztítószereket. Ha ezt huzamosabb ideje nem tettük meg, akkor teljesen új élményben lesz részünk utána.

Miután megvagyunk a fizikális takarítással, jöhet a szoftveres. Az emberek többsége Windows 7-et vagy Windows 8-at használ, így ezekről írok. Amennyiben az ember digitális írástudó, a beépített védelem elég kell legyen, hogy ne támadjanak meg vírusok vagy kémprogramok. Viszont ez elég kevés embernek elegendő, mert mindenféle izgalmasnak tűnő oldalra elkalandoznak (igen, azokra gondolok) és ott mindenféle érdekesnek tűnő, de valójában kártékony tartalomra rákattintanak. A legádázabb ellenség a kémprogram, mely nem károsítja látványosan a gépet, hiszen azt saját maga továbbítására használja, így sokszor feltűnés nélkül folytatja tevékenységét.  Javaslom az AVG vírus és kémprogramirtó szoftver ingyenes verzióját, hiszen egyes tévhitekkel ellentétben nincs szükség drága vírusirtókra, az ingyenes is jó tud lenni. Nagyon vigyázzunk viszont a weboldalakon reklámozott „számítógépgyorsítást” ígérő bannerekkel, ezek mindig kamuk és gyakorlatilag pont az ellenkezőjét érjük el, ha rájuk kattintunk. Ha ezzel megvagyunk, akkor takarítsuk le a felesleges fájlmaradványokat is a gépről, ezt a Sajátgépre kattintva a jobb egérgombbal előjövő Tulajdonságok/Lemezkarbantartás opcióval tehetjük meg. Itt a régi ideiglenes fájloktól, telepítők maradványaitól szabadulhatunk meg.

Az androidos mobiltelefonok és tabletek esetén már kevesebb a teendő, de mielőtt erre rátérnék, egy nagyon fontos dolgot szeretnék tisztázni. A letöltött programbezáró és memóriafelszabadító programok 99%-a kamu. Semmi szükség rájuk. Ezek készítői azt használják ki, hogy amikor telepítjük, hozzáférést engedünk a szokásaink monitorozására a programnak, és az így gyűjtött adatokat a gyártó cég értékesíti. Az Android nem Windows, nem úgy működik, ha több program „áll” a háttérben, attól nem lesz lassabb. Így én azt ajánlom, hogy a telefon beépített karbantartójával – mely inkább a szükségtelen fájlmaradványokat tünteti el – ügyeskedjünk, elég az. Valamint menjünk egyesével végig a feltelepített programokon, és amit nem használunk, azt távolítsuk el. Ha ezeket a lépéseket végigcsináljuk, nemcsak gyorsabb, hanem szebb operációs rendszert is kapunk. A tabletekre ugyanez vonatkozik.

Végül, de nem utolsósorban pedig azokat a képeinket, amelyeket fontosnak tartunk megőrizni az utókornak, archiváljuk, azaz töltsük fel a felhőbe. Ezzel nemcsak helyet takaríthatunk meg, hanem biztonságban is tudhatjuk őket, ha a nyáron valamelyik fesztiválon elveszítjük a telefonunkat, vagy valami más szörnyűség történik vele.

Szóval ne csak a lakásunkat, autónkat tartsuk tisztán, hanem azt a digitális teret is, ahol egyre több tartalmas vagy tartalmatlan időt töltünk.

Szerző: Tóth Marci

hirdetés

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb
buy ivermectin online how to get ivermectin