Magyar startup: a Prezin túl
Tudod, hogy mit is jelent pontosan egy startup vállalkozás? Vagy hogy Magyarországon ennek milyen története van és kik a legfontosabb szereplői? Cikkünk elolvasása után tisztában leszel azzal, hogy mi a helyzet ezen a fronton hazánkban, és lehet, hogy kedvet kapsz saját vállalkozásod beindításához is.
Az első név, ami a Magyarország és a startup szó összepárosításánál biztosan mindenkinek eszébe jut, a Prezi. A céget a Magyar Telekom és a Kitchen Budapest támogatásával alapította Árvai Péter, Somlai-Fischer Szabolcs és Halácsy Péter 2009-ben. Céljuk az volt, hogy létrehozzanak egy olyan prezentációkészítő szoftvert, mely kiváltja a hagyományos slide alapú megoldást és internetes alapon, böngészőben futtatható. A cég olyannyira sikeres lett, hogy a Microsoft beválasztotta a saját startup konferenciájára, ahol rajtuk kívül csak 30 cég képviselhette magát.
Mi az a startup?
A startupok általában olyan kezdő kis- vagy középvállalkozások, melyekben nagyon nagy potenciál van. Egyedi és innovatív terveik vannak, melyek megvalósítását a nulláról kezdik és valamilyen piaci rést töltenek ki. Céljuk általában nem a helyi piac megcélzása, nemzetközi szinten akarnak sikereket elérni.
Hol kezdődött ez az egész?
Az első startup vállalkozásokat még az 1960-as években alapították az USA-ban, egészen pontosan a Szilícium-völgyben. Innen indult startupként a Facebook, a Google és a Twitter is. Az egyik legelső ilyen vállalkozás nem más, mint a mára már megszűnt, de régebben vezető böngészőnek számító Netscape volt.
Mi a helyzet nálunk?
Magyarország a startupok szempontjából kiemelkedően jól teljesít, Európa egyik legnagyobb központja vagyunk. Ezt jellemzően a viszonylag olcsó munkaerőnek és az ezzel szemben nagyon erős egyetemi oktatásnak köszönhetjük az informatikai és mérnöki szektorban. Az alaptőke megszerzéséhez különböző pályázatokon lehet részt venni, melyeket mind a magyar állam, mind az Európai Unió támogat. Egy másik lehetőség a pénz megszerzésére a Kickstarter, ahol a közösség segítségét lehet kérni abban, hogy amennyiben jónak találják az ötletet, adjanak valamennyi pénzt a vállalkozás beindításához.
Kik a legfontosabb szereplők nálunk?
A legfontosabbak közé mindenképpen Magyarország startup mesterhármasa, a Prezi, a LogMeIn és a Ustream tartozik. Ezek a cégek már bebizonyították, hogy kis hazánkból is meg lehet hódítani a szoftverpiacot egy kellően innovatív ötlettel. A „nagy öregek” mellett azonban jelenleg is számos olyan ötlet van, melyek nagy eséllyel befuthatnak a közeljövőben.
Először szeretnénk kiemelni a Route4U térkép szoftvert, amit egyaránt lehet használni böngészőből vagy okostelefonról. Ami különlegessé teszi az az, hogy kifejezetten kerekes székeseknek készült és a térképen zölddel jelöli azokat az utakat, ahol akadálymentesítve tudnak közlekedni, narancssárgával azokat, ahol nehezebb számukra az út és pirossal, ahol egyáltalán nem megfelelő az út számukra. A térképen még megtalálhatóak különböző éttermek, bárok és egyéb helyek szintén színkódokkal ellátva.
A FindLost24 egy közösségi alkalmazás, ami abban nyújt segítséget, hogy eltűnt vagy ellopott tárgyainkat megtalálhassuk. A kereséshez mások segítséget tudjuk kérni, úgy hogy az alkalmazásban megadhatjuk, hogy mink tűnt el és ha valaki megtalálta, akkor értesíteni tud az alkalmazáson belül. A programot a tárgyak mellett elveszett háziállatok, eltűnt személyek és ellopott járművek megtalálására is lehet használni.
A Roomie Hunter a külföldi cserediákoknak nyújt segítséget abban, hogy egyszerűen meglelhessék az ideális albérletet. Különböző kategóriákból lehet választani, amiket az ár és a lakás elhelyezkedése, valamit felszereltsége alapján szabnak meg. Nem kell mást tennünk, mint megadni az egyetemünket és hogy maximum hány lakótárssal szeretnénk együtt lakni és máris megkapjuk személyre szabott ajánlatainkat.
Ha van egy jó ötletetek és éreztek magatokban elég ambíciót ahhoz, hogy meg is valósítsátok azt, akkor vágjatok bele bátran! Lehet, hogy az elején még csak egy garázs kibérlésére lesz pénzetek, de a Google is egy kaliforniai garázsból nőtte ki magát a világ egyik legnagyobb és leghíresebb vállalatává.
Sáfár Krisztián