Jandy Nelson: Neked adom a napot – könyvajánló
Jandy Nelson második regényében nem kisebb feladatra vállalkozik, mint hűen lefesteni egy művészi tehetséggel megáldott ikerpár kapcsolatát, amelyet a furcsa családi örökségek és a tinédzserkor általános bajai mellett egy szörnyű tragédia is terhel. Noah és Jude története szeretetről, gyászról, féltékenységről, titkokról és megbocsátásról szól – és nem is akármilyen módon.
A 13 éves Jude és Noah Sweetwine hihetetlenül közel állnak egymáshoz. Egy vállrándításból vagy fintorból értik a másik egész lényét, a tinédzserkor azonban külön utakra sodorja őket. Noah folyton rajzol és a fejében cikázó képek világában él egészen addig, ameddig el nem kezd vonzódni a szomszéd fiúhoz. Jude pedig a tinilányok kegyetlen világában próbál eligazodni, ahol az az értékmérő, hogy milyen a körömlakkod és melyik fiúval csókolóztál az előző buliban. Minden diszharmónia ellenére azonban a kapcsolatuk egészen addig könnyen veszi ezeket az akadályokat, amíg tragédia nem történik a családban.
Két évvel később, amikor újra találkozunk velük, saját kis burkaikban léteznek egymás mellett, és nem tudják, hogyan találhatnának újra egymásra és magukra. Jude fiús ruhákban jár és igyekszik messzire elkerülni a társaságot, akikkel korábban folyton együtt lógott, életét pedig a nagymamától örökölt „biblia” határozza meg, amely babonákkal és apró „varázslatokkal” van tele. Ezzel szemben Noah-ból mintha kiveszett volna minden művészi hajlam és alkotásvágy, ideje nagy részét a futócsapat köti le, miközben a sportok korábban egyáltalán nem érdekelték.
A körülbelül három évet felölelő történet kettős narrációval tárul az olvasó elé, amelynek különlegessége, hogy a végzetes haláleset előtti eseményeket a 13 éves Noah szemszögéből ismerjük meg, a későbbieket pedig a 16 éves Jude meséli el. A váltakozó fejezetekből átláthatjuk mindkettejük lelki világát, belső vívódásait, titkait, és a végén tulajdonképpen két (vagy ha úgy vesszük, számos) érzelmi katarzis következik be: a múltban megtörténik a tragédia, a jelenben pedig azért szurkolhatunk, hogy kibogozódjanak az összekuszálódott szálak.
Jude és Noah kapcsolatát az anyaméhben kialakult hihetetlenül szoros összetartozás határozza meg, de közben folyamatosan ott motoszkál a háttérben a féltékenység, és a versengés édesanyjuk kegyeiért. Az apróságoktól a megbocsáthatatlannak látszó tettekig sok mindent elkövetnek egymás ellen, és a feloldozáshoz nem mindig a számukra megszokott módon – azaz szavak nélkül – vezet az út. Miután a tragédia eltávolítja őket egymástól és elszakad a születésük óta meglévő kapocs, újfajta módon kell megnyílniuk a másik előtt; ez ahhoz is nélkülözhetetlen, hogy a szüleikkel is rendeződjön a viszonyuk. Amellett pedig, hogy az ikreknek újra egy hullámhosszra kell kerülniük, új kapcsolatokra is szükségük van a harmóniához: Jude egy világhírű szobrászművésszel és egy ellenállhatatlan fiúval is összeismerkedik.
Mindkét történetszálnak kiemelten fontos része a szerelem, illetve a szexualitás, amelyről Jandy Nelson meglepő szabadsággal ír. Az elemi érzelmeket bizsergető metaforákba öntötte, de nem riadt vissza attól sem, hogy leírja, ha egy fiúnak történetesen dudorodik a nadrágja. Noah és Jude egyaránt küzdelmes utat járnak be ezen a téren: előbbinek a melegségét és az akörüli titkolózást, utóbbinak pedig az „első alkalomhoz” kapcsolódó traumát kell feldolgoznia valahogyan.
Jandy Nelson varázslatos fantáziával megáldott írónő, amely tény részben biztosan annak is köszönhető, hogy a Sweetwine-családhoz hasonló famíliában nőtt fel: gyermekkorát áthatották a babonák és a különös szokások. Mindazt a különleges tudást, amelyet az évek során megáévá tett, Sweetwine nagymama „bibliáján” keresztül ebbe a könyvébe öntötte bele. Ráadásul olyan költői nyelvezettel teszi mindezt, amit rengeteg más esetben túlzónak érezhetnénk, de amikor Noah kép- és Jude hiedelemvilágát vagy a tinédzserkori érzelmek elsöprő erejét kell leírni, van helye a nagy ívű metaforáknak.
Habár minden jellemzője arra utal, hogy a Neked adom a napot a fiatalabb közönségnek íródott, a történet univerzális volta és a könyv kiemelkedő irodalmi értéke miatt az idősebbeknek is fantasztikus élmény lehet. Jandy Nelson végül is nem mást mutat meg egy különleges testvérpár történetén keresztül, mint hogy őszinteséggel és önzetlen szeretettel nagyon sok minden megoldható, a tinédzserként elkövetett hibák pedig sokszor egyáltalán nem olyan végzetesek, mint gondolnánk.
Jandy Nelson: Neked adom a napot
Eredeti cím: I’ll Give You the Sun
Kiadó: Libri
Oldalszám: 428
Fordító: Komáromy Rudolf