Figyelemfelkeltő kampány az Előbújás Napjára
A Budapest Pride figyelemfelkeltő kampánnyal készül 2016. október 11-re, az Előbújás Napjára.
„Légy büszke, ha már előbújtál és önazonosan élhetsz! Légy büszke, ha már előbújtak neked! Mindannyiunknak igénye van arra, hogy őszintén, nyíltan élhessük mindennapjainkat barátaink, családunk, vagy éppen kollégáink körében. Az előbújás segít abban, hogy rejtőzködés és titkolózás nélkül élhess. Az előbújás nagyon felszabadító élmény lehet, mert lehetővé teszi, hogy önmagunkat felvállalva éljünk, és őszinte kapcsolatokat tudjunk kialakítani másokkal.”
Mi az előbújás?
Az előbújás az a folyamat, amely során felismerjük, elfogadjuk, majd másokkal is megosztjuk, hogy a többségitől eltérő a szexuális orientációnk és/vagy a nemi identitásunk. Előbbi fogalom a vonzódásainkat határozza meg, míg az utóbbi azt, milyen neműnek érezzük magunkat. A „bujkáló,” „rejtőzködő” jelzőket főleg ilyen kontextusban, de általánosan is használják arra, ha valaki elrejti valamely tulajdonságát, identitását, viselkedését vagy csoporthoz tartozását.
Egy tavalyi felmérés szerint Magyarországon az emberek csupán 14%-a tud róla, hogy ismerősei között vannak leszbikus, meleg vagy biszexuális emberek. Az ismeretség nagy hatással van az elfogadásra is: meleg, leszbikus vagy biszexuális emberek ismerősei több mint kétszer annyian támogatják az egyenlő házasságot, mint azok az emberek, akik úgy gondolják, hogy környezetükben csak heteroszexuálisok élnek.
A „heteroszexuális/cisznemű feltételezés”
Általában az emberek azt feltételezik, mindenki heteroszexuális és cisznemű (cisznemű mindenki, akinek a nemi identitása megegyezik a társadalmi illetve születési nemével; a transznemű emberek esetében ezek nem egyeznek meg). Így nekünk, leszbikus, meleg, biszexuális, transznemű és queer (LMBTQ) embereknek folyamatosan döntenünk kell arról, hogy mely szituációkban és kiknek a téves feltételezéseit akarjuk kijavítani valós szexuális orientációnk és/vagy nemi identitásunk közlésével.
Minden új közösségben és szituációban újra ás újra el kell döntenünk, hogy előbújunk-e vagy sem. Sok LMBTQ embernek az előbújás okoz nehézséget, másoknak az, ha hallgatniuk kell identitásukról.
Az előbújás folyamata
Az előbújás nem egyszeri esemény, hanem egy életen át tartó folyamat, amit sosem késő elkezdeni. Sokféle állomása van, és bár nem mindenki éli meg ugyanúgy, vannak közös elemei. Az előbújás lehet könnyed, de hosszú és küzdelmes is, amikor téves heteroszexuális és/vagy cisznemű feltételezésével kell szembesítenünk egy hozzánk közel álló személyt.
Ugyanakkor az előbújás sokszor nagyon felszabadító élmény, mert lehetőséget ad arra, hogy önmagunkat felvállalva éljünk, és őszinte kapcsolatokat tudjunk kialakítani másokkal. Az előbújás nem feltétlenül oldja meg minden problémánkat, sőt, újakat is eredményezhet. Az előnyök és hátrányok mérlegelése minden esetben a folyamat része.
Különböző szintjei vannak annak, hogy valaki mennyire bújt elő. Lehet valaki „out”, vagyis előbújva a barátai előtt, de a szülei előtt nem, vagy lehet out a munkahelyén, de a vallási közösségében nem. A döntés, hogy valaki élete mely területein bújik elő, az leginkább adott helyzettől függ.
További információ a Budapest Pride honlapján.