Divat

A 150 éves jockstrap születése a macskaköves utcáknak köszönhető

Praktikus sportruházatból a meleg hedonizmus egyfajta szimbólumává vált a jockstrap az elmúlt 150 évben. Története Boston macskaköves utcáira és a korai kerékpárokig nyúlik vissza. Az 1870-es évek népszerű vasparipája, az első nagy és egy egy hátsó kisebb kerékből álló velocipéd nem volt épp egy veszélytelen jószág. A korabeli utakon egy bukás akár fejre eséssel is végződhetett, a férfiembert azonban a másik végén is veszély fenyegette, amikor felpattant a magasban lévő nyeregbe. Így hát a családi ékszerek védelmében tervezte meg az első jockstrapet C. F. Bennett 1874-ben a chicagói Sharp & Smith sportcikkgyártó cég számára.

Magát a jockstrap szót 1891-ben már biztosan használták rá, és valószínűleg a „jockey strap”, azaz a zsoképánt rövidítéséből állt össze. A négylábú lovakat megülő zsokék és a kétkerekűek nyergében ülők ott értek össze, hogy főleg a korban „biciklis zsoké”-nak (bike jockey) nevezett, kerékpárral közlekedő futárok és kézbesítők használták alsóneműként. Bár sokáig főleg kerékpáros viseletnek számított, a 20. század elejére már az amerikai futballt és a rögbit űzők is hordták, egy plusz műanyag vagy épp acél betéttel pedig a kontaktsportoknál is biztosított védelmet.

Jockstrap-reklám 1941-ből / fotó: Wikipedia

 

Az első jockstrap tervezője, C. F. Bennett saját céget alapítva (Bike Athletic Company) 1897-ben a tömeggyártást is megkezdte. A márka némi tulajdonosváltást követően ma is létezik, az idők során több mint 350 millió jockstrapet adtak el, viszont a jelenlegi vezető, Alex Angelchik szerint ma már vásárlóik 70 százaléka meleg férfi – pedig ők még most is a klasszikus fazont gyártják a ma elérhető, különböző márkák színekkel és anyagokkal felturbózott változataival szemben. (És Kristen Stewart is egy klasszikus Bike jockstrappel szerepelt a közelmúltban a Rolling Stone címlapján.)

Az eredetileg védőfelszerelésként és sportruházatként készült alsóneműt a 20. század közepén fedezték fel a meleg férfiak. Az 1950-es és 1960-as évekre a melegek a hipermaszkulinitás szimbólumaként tekintettek rá. Ahogy az Out magazin összefoglalja, „egy új, férfias nézet alakult ki, amely felkarolta (és parodizálta) a sztereotip heteró, kétkezi munkát végző férfitípusok – az építőmunkások, a cowboyok, a motorosok és hasonlók – durva esztétikáját.” A Tom of Finland-képregények és az olyan testépítő magazinok, mint a Physique Pictorial pedig gondoskodtak arról, hogy a korszakban szinte minden meleg férfinak legyen jockstrap a ruhatárában.

Aztán ahogy korábban a harness, úgy pár éve a jockstrap a meleg szubkultúrából elkezdett bevonulni a mainstreambe azzal, hogy már olyan tervezők és márkák is dobnak piacra belőle, mint a Tom Ford, a Versace, a Calvin Klein, a Thom Browne, az Emporio Armani, a Tommy Hilfiger vagy a Savage x Fenty, 2022-ben pedig az Interview magazinban még Kim Kardashian is magára húzott egyet.

 

 

 

hirdetés

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb
buy ivermectin online how to get ivermectin