A tokiói legfelsőbb bíróság szerint alkotmányellenes az egyenlő házasság hiánya
A tokiói legfelsőbb bíróság mai ítéletében kimondta, hogy alkotmányellenes az egyenlő házasság hiánya Japánban – írja a Kyodo News.
Az ítélet szerint az egyenlő házasság megtagadása szexuális orientáció alapján diszkriminálja az embereket. Ugyanakkor a bíróság elutasította a kérelmezők kompenzáció iránti igényét, arra hivatkozva, hogy az alkotmánybíróságnak nincs vonatkozó ítélete, így alacsonyabb rendű bíróság nem kötelezheti a kormányt kompenzációra a jogszabályi hiányosságok miatt.
A bíróság azt is kimondta, hogy az azonos nemű párok házasságkötési tilalma sérti az alkotmány azon szakaszát, amely szerint a házassággal és családdal kapcsolatos kérdésekre vonatkozó törvényeket „az egyéni méltóság és a nemek alapvető egyenlősége szempontjából kell meghozni”.
Az elnöklő bíró, Tanigucsi Szonoe szerint a házastársi kapcsolathoz való jog elismerése „fontos jogi érdek”, amelyet mindenki számára tiszteletben kell tartani, az azonos nemű párkapcsolatában élők esetében is.
Hét felperes ügyében mondta ki mindezt a bíróság, akik fejenként egymillió jenes (2,4 millió forintos) kártérítési igényt nyújtottak be, amiért a hatályos törvények szembemennek az alkotmányban biztosított állampolgári jogokkal, beleértve a szabad házasságkötés jogát. Az alkotmány kimondja: „A házasság kizárólag kölcsönös beleegyezésén alapulhat mindkét nem esetében.”
Lassú léptekkel a bizonytalan jövő felé
Ez nem az első alkalom, hogy helyi bíróságok alkotmányellenesnek ítélik meg az egyenlő házasság hiányát, de a tokiói már a második legfelsőbb bíróság Japánban, amelyik ilyen ítéletet hoz. A szigetországban nyolc legfelsőbb bíróság működik, melyek területi hatáskörrel bírnak.
Japánban mintegy 300 településen lehet élettársi kapcsolatot bejegyezni azonos nemű pároknak. Ez a lakosság csaknem 65%-át fedi le, azonban az élettársi viszony nem jár olyan jogokkal, mint a házastársi kapcsolat. Nem örökölhetnek egymás után a felek, nem jegyezhetik be gyermekeik szülőjeként a partnerüket, és a kórházban sem látogathatják meg a párjukat, csak ha a személyzet szíve megesik rajtuk.
A japán társadalmat általában toleránsnak és figyelmesnek írják le, azonban a szexuális kisebbségek esetében nagyon is konzervatívak a mindennapokban. Az LMBTQ fiatalok nem nagyon látnak hasonló példaképeket, mert az emberek nem szívesen beszélnek a szexualitásukról, még a nyíltan meleg vagy transznemű hírességek sem. Ugyanakkor a legújabb felmérések szerint a lakosság 70%-a támogatná az egyenlő házasság bevezetését – a kormány azonban folyamatosan figyelmen kívül hagyja ezt.