Büntethető marad a homoszexualitás az apró karibi országban
Egy nappal azután, hogy Görögország parlamentje megszavazta, hogy házasodhatnak az azonos nemű párok, a világ másik felén egy ellentétes előjelű döntés született. A Karib-térségben található Saint Vincent és a Grenadine-szigetek bírósága pénteken úgy határozott, hogy érvényben maradnak a brit gyarmati múltból származó törvények, így továbbra is büntethető marad az azonos neműek közötti szexuális kapcsolat. Ezek alapján akár 10 év börtönbüntetés is kiszabható – a kormányzati szigor mellett ráadásul a konzervatív karibi szigetországban régóta erőszak éri az LMBTQ közösséget.
Emiatt Cristian González Cabrera, a Human Rights Watch munkatársa „az igazságszolgáltatás paródiájának” nevezte az ítéletet, és azt mondta, hogy az az LMBTQ közösség elleni diszkrimináció hallgatólagos állami jóváhagyását jelenti.
„Ez egy szomorú nap az emberi jogok szempontjából a Saint Vincent és a Grenadine-szigeteken, és a döntés mindenki számára gyengíti a jogállamiságot az országban” – idézi González Cabrerát a Guardian.
A bírósági döntés azt a 2019-ben indult ügyet zárja le, amelyben a gyarmati korszakból származó törvények eltörlését kérte két olyan helyi férfi, akik már korábban külföldre költöztek. Téa Braun, a londoni székhelyű Human Dignity Trust emberi jogi szervezet igazgatója bírálta, hogy a döntés részben azon alapult, hogy a törvényeket megtámadó két férfi nem helyben él.
„Hatalmas csalódás” – mondta Braun. Úgy véli, a mostani ítélet szöges ellentétben áll nemcsak a világ más bíróságai, de a szomszédos országok bíróságai által hozott határozatokkal. A közelmúltban több karibi országban is dekriminalizálták a homoszexualitást, így döntött például Barbados, Antigua és Barbuda, valamint Saint Kitts és Nevis legfelsőbb bírósága is.
Bár az érvényben maradt törvényeket helyben ritkán alkalmazzák, aktivisták szerint ezek is segítik a meleg közösség elleni fizikai és verbális bántalmazás legitimálását a százezer lakosú országban.
A Human Rights Watch tavalyi jelentése több homofób támadásról is beszámol, ezek között akadt olyan, amikor egy tizenéves diák tarját törték el, de olyan eset is, amikor egy férfit úgy fejbe vágtak egy üveggel, hogy maradandó agykárosodást szenvedett. Az ilyen esetek száma az ország lakosságához viszonyítva jelzésértékű a bántalmazások méretét illetően.
A szigetország miniszterelnöke, Ralph Gonsalves korábban elítélte a melegekkel szembeni diszkriminációt.