Félre az önsanyargatással, megvan a tartós fogyás titka!
Így kerülhetünk nyárra csúcsformába!
Megérkezett a tavasz, a jó idő beálltával pedig egyre többet töprengünk azon, hogy milyen módon tudnánk gyorsan, de hatékonyan megszabadulni a tél folyamán felrakódott zsírpárnáktól. Ismét előkerülnek a felgyorsított fogyókúrák, s az ember azt sem tudja, melyik varázsmódszert válassza, hogy rövid időn belül jó formába kerüljön.
A hirtelen jött pánik ellenére azonban nem árt megállni egy pillanatra, és átgondolni kicsit a helyzetet. A súlytöbblet nem egy hét alatt csusszant fel, ne várjuk hát tőle, hogy hipp-hopp felszívódjon – a gyors eredmény nem mindig tartós! Most még időben vagyunk ahhoz, hogy egy kis odafigyeléssel formába hozzuk magunkat. Ne hagyjuk a feladatot nyárra, mert az egyébként is kritikusabb évszak ilyen szempontból: a nagy meleg alapvetően is megterheli a szervezetet, ne akarjuk „nullkalóriás” diétával, vagy „vért izzadós” edzésekkel még jobban kizsigerelni magunkat.
Szóval, ha módszeresen meg akarunk szabadulni a zsírpárnáktól, ideje most hozzáfogni! Ugyanakkor, ebben is – mint mindenben – meg kell találni az arany középutat. Nyilván vannak alapelvek, melyeket követni kell, ha szeretnénk leadni a felesleget, ebben az esteben azonban sokkal inkább egyfajta életmódváltásról, mintsem kampányszerű kúráról lenne szó. Így lehet ugyanis elkerülni a jojó effektust, majd a kiábrándulást, a csalódottságot, és a feladást. A tennivalók tisztázása érdekében érdemes szakemberhez fordulni. Ebben nyújt segítséget Papp Rita dietetikus, aki személyre szabott étrend összeállításával támogatja az életmódváltást.
Mi történik a dietetikussal való találkozás során?
Sokan félreértik a diétázást: az, ha pároltok, sovány húst vesztek, teljes kiőrlésű dolgokat esztek, még nem egyenlő a diétával. Ahogyan két egyforma ember sem létezik, ugyanúgy két egyforma diéta sincs. A diétás étrend összeállítása során a dietetikus meghatározza a megfelelő mennyiségi és minőségi változtatásokat. A betartandó mennyiséget – amihez azért nem árt egy mérleg és egy tápanyagtáblázat sem – és a minőséget. Pontosabban azt, hogy milyen táplálékból, milyen konyhai fortélyokkal készüljön az étel, hogy az étkezési szokásokon ne kelljen változtatni.
Nagyon tilos vagy csak egy picit az?
A „diétázzatok” felszólításnál talán még rosszabbak a tiltólisták. Mert a diétában a tilos = tilos! A tilalmi listák pedig újabb alkalmat adnak arra, hogy mire a dietetikushoz kerülünk, teljes elkeseredettségünkben már csak azt tudjuk mondani: „Nem tudom betartani a diétát, mert semmit sem ehetek!”.
Ezeknek a tiltásoknak akár fiziológiai következményei is lehetnek, például az alultápláltság.
Ismerve azonban a mennyiségeket, a táplálékok betegség-specifikus helyét az étrendben, valamint a mértékletességet szem előtt tartva, saját ízlésvilágunknak megfelelően állíthatjuk össze az étrendünket. Így nem kell külön főzni, és a megrendelt ebédek is beilleszthetők a napi étkezések sorába.
A dietetikustól kapott útmutatók alkalmasak arra, hogy tiltások nélkül is sikerüljön az életmódváltás, az önmagunkkal való törődés Ez egy folyamat, egyik napról a másikra nem fog sikerülni. Viszont a dietetikusnál lehetőség van a kontrollra is, így a továbbiakban is tud újabb segítséget – és nem utolsósorban biztatást – adni, hiszen a táplálkozási szokásainkat átalakítani csak lépésről lépésre megy.