Lifestyle

Reagan alatt még vicceltek az AIDS-szel

Ronald Reagan kormányát sokan jogosan vádolják azzal, hogy a nyolcvanas években nem fordítottak kellő figyelmet az AIDS-re, mivel azt gondolták, ez a melegek betegsége, ők pedig nem érdemlik meg az állam efféle segítségnyújtását. 

Kép: Keith Haring
Kép: Keith Haring

Scott Calonico filmes nemrég rövid dokumentumfilmet készített When AIDS Was Funny címmel, amelyben Reagan sajtótitkárának, Larry Speakes-nek a nyilatkozatai szerepelnek. A Vanity Fair magazin honlapján publikált kisfilmben a hanganyagot korabeli fotók kísérik, amelyeket a seattle-i Bailey-Boushay House-ban készítettek AIDS-ben szenvedő páciensekről a ’80-as években.

Hátborzongató hallgatni, hogy miközben 1983-ra már több, mint 3000 halálos áldozatról tudtak világszerte, az amerikai elnök egyik fontos embere nevetve vicceli el az összes kérdést, amely a probléma megoldását vetné fel. Az újságíró, aki pedig arról érdeklődik, hogy fordítanak-e egyáltalán bármennyi figyelmet az AIDS kutatására, egy Lester Kingsolving nevű, meglehetősen konzervatív szemléletű férfi, aki egyáltalán nem melegbarát hozzáállásáról volt híres. Mégis felismerte, hogy milyen horderejű események zajlanak körülötte, és hogy hazája kormányának cselekednie kellene.

Amikor Kingsolving általánosságban az AIDS-ről kérdezi Speakes-et, ő nevetgélve azt feleli: „Én nem vagyok AIDS-es… maga igen?” – a kijelentéssel szinte nyilvánvalóan arra akar utalni, hogy a betegség csak a melegeket érdekelheti, és hogy nyilván a riporter is meleg. „Nem tudom, nekünk a Fehér Házban nem okozott gondot” – folytatja a titkár arra utalva, hogy az amerikai elnök körül bizony nincsenek melegek. Speakes több komoly kérdés feltétele után is csak viccelődik a témával, és ami igazán kiváló korlelet, hogy hallhatóan vele nevet a sajtószoba egész közönsége is.

Ronald Reagan 1985-ben, a vírus 1981-es azonosítása után négy évvel beszélt először nyilvánosan az AIDS-ről, amikor már 20 000 amerikai áldozata volt a fertőzésnek.

Mivel hétfőn, december 1-jén volt az AIDS Világnapja, ezért a héten a Humen kiemelten foglalkozik ezzel a fontos témával. A HIV/AIDS történetéről szóló cikkeinket itt és itt olvashatjátok.  

 

hirdetés

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb
buy ivermectin online how to get ivermectin