Zumba: bulizz, miközben sportolsz – Interjú Batki Dániellel
Néhány éve hazánkba is megérkezett a Zumba-őrület: ez a szórakoztató mozgásforma nagyon gyorsan széles rajongótáborra lelt a fitnesz- és aerobik-kedvelő közönség körében. Annak ellenére, hogy ma már számos helyen és könnyen elérhető, sokan – főleg a férfiak – még mindig bátortalanok kipróbálni ezt a fajta sportolási lehetőséget. Talán a Batki Dániel zumbaoktatóval készített beszélgetés változtat majd a helyzeten.
Humen: Kezdjük mindjárt egy kis Zumba-történelemmel: honnan ered, miből táplálkozik ez a sport?
Batki Dániel: A történet egy Cali nevű városban kezdődött, a 90-es évek közepén, Kolumbiában. Beto Perez – aki akkoriban latin tánc- és aerobik-oktató volt – megérkezett a szokásos aerobik órájára, amikor észrevette, hogy otthon felejtette az órára előkészített CD-jét. Nem volt más választása, rögtönöznie kellett.
Miután kizárólag a kedvenc latin gyűjteménye volt nála, kénytelen volt eredeti, akusztikus merengue, cumbia és salsa ritmusokra improvizálni egy edzést. Így vezette le élete első ZUMBA® óráját.
Sokéves szakmai tapasztalattal a háta mögött rögtön észlelte tanítványai lelkesedését és azt a fáradhatatlanságot, amit ez az óra hozott ki belőlük – azonnal rajongóvá váltak! Ebből a szerencsés véletlenből született egy új és forradalmi fitneszkoncepció, a ZUMBA® Fitness Party™. A ZUMBA® kifejezés egyébként a zumbear igéből ered, ami a kolumbiai szlengben annyit tesz: „gyorsan mozogni, és szórakozni”; más latin nyelveken viszont bulit, partit jelent. Miután Beto sikerei elsöprőek voltak hazájában – még Shakira is felkérte őt egy fellépése koreográfiájához –, úgy döntött, megmutatja a világnak, mi is a ZUMBA®. Amerikába utazott, a fitneszipar hazájába. A sikert azonban nem adták könnyen: az addigiaktól merőben eltérő mozgásformát nem fogadták túl nagy lelkesedéssel.
H: A jég azonban megtört, ahogy azt a Zumba mindinkább növekvő népszerűségéből láthatjuk. Miben különbözik a Zumba a többi aerob mozgásformától?
B.D.: A ZUMBA®-nak a változatosság a varázsa. Semmiféle monotonitást nem tartalmaz. Amellett, hogy autentikus dalokat vonultat fel és a mozdulatok mindenki számára követhetők, a célja egyértelműen a fitnesz, vagyis az erősítés, a zsírégetés, az állóképesség javítása, valamint a kalóriaégetés maximalizálása. Az edzéseken a zenék struktúrájának megtartása elsődleges szempont, a mozdulatok táncos és aerobikos elemeket egyaránt tartalmaznak – ezek vegyítése a cél. Lényegesen élvezhetőbb bármely más fitneszprogramnál, a mozdulatok memorizálása pedig nem igényel nagy figyelmet.
H: Te hogyan csöppentél a Zumba világába? Milyen táncos- vagy sportmúlttal rendelkezel? És legfőképpen, mit ad számodra ez a sport?
B.D.: A szüleimnek köszönhetően egy olyan általános iskolában tanulhattam, ahol már alsó tagozatban órarendi foglalkozás volt a magyar néptánc. Ez nagyban hozzásegített ahhoz, hogy a tánc az életem részévé váljon, így a későbbiekben több stílussal is megismerkedtem: többek közt a rock and rollal és nem sokkal utána a hip-hop-pal is, amit 17 évesen már gyerekeknek tanítottam. 2011-ben egy véletlen folytán ismerkedtem meg a ZUMBA®-val, amit már abban az évben oktatni is elkezdtem. Ebben a stílusban maximálisan megtaláltam magamat. Attól a fajta szabadságtól, amelyet ez az óratípus ad, teljesen függővé váltam. Ez az a foglalkozás, ahol teljes mértékben meg tudom valósítani és ki tudom élni önmagamat, hiszen a ZUMBA®-ba a legkülönbözőbb táncstílusokat is bele lehet vinni. A teljesség igénye nélkül a salsát, a merenguét, a cumbiát, a reggaetont, a szambát, a cha-cha-chát, a rock & rollt és a swinget is.
H: Kiknek ajánlod ezt a sportot és hogyan építed fel az óráidat?
B.D.: Nálam a ZUMBA® egy egyórás intenzív parti, ahol levezetjük a napi – vagy heti – feszültséget, kizárjuk a külvilágot és felszabadultan táncolunk anélkül, hogy bárkinek is meg akarnánk felelni. A foglalkozás egy intenzív kardio-tréning is, melynek célja, hogy mindenki feltöltődve, tele pozitív energiákkal hagyja el a termet! Az órát minden korosztálynak és nemnek ajánlom, semmilyen táncos előképzettség nem szükséges hozzá, már néhány foglalkozás alatt el lehet sajátítani a lépéseket.
H: Mit gondolsz, a férfiak miért idegenkednek az ilyen táncos mozgásformáktól? Mivel motiválnád őket, hogy mégis kipróbálják ezeket?
B.D.: Valóban igaz, hogy egyelőre elég kevés fiú jár az órákra, aminek valószínűleg az lehet az oka, hogy sokan azt hiszik, ez egy „csajos” mozgásforma – pedig nem így van! A tánc mindenkié! Éppen ezért a terveim között szerepel kifejezetten meleg- és leszbikusbarát órák indítása. Jelenleg még folynak az előkészületek: szeretnék megfelelő helyen, minőségi tánctermet találni. Addig is a LIFE 1, a Corvin Wellness és a World Class Marriott Fitnessben találkozhattok velem, de a weboldalamat is bátran látogathatjátok (www.batkidaniel.com).
Szerző: Szincsák Gergő