Tíz LMBT Oscar-nyertes
Mivel holnap este 87. alkalommal is kiosztják az Amerikai Filmművészetek és Filmtudományok Akadémiájának díjait, ezért úgy döntöttünk, ezen a kellemes szombat délutánon megemlékezünk az LMBT közösség azon tagjairól, akik az Oscar-díj történelme során részesültek eme elismerésben.
Jodie Foster
Habár kétszer is kapott Oscart, ekkor még nem coming outolt a népszerű színésznő: 1988-ban A vádlottak-ban, 1991-ben pedig A bárányok hallgatnak-ban nyújtott alakításáért jutalmazták a Legjobb színésznő kategóriában.
Sir John Gielgud
Az ő neve talán nem annyira ismerős, de Sir John volt az első nyíltan meleg színész, aki hazavihette az arany szobrot. Az 1981-es Arthur című vígjátékban ő lett a Legjobb mellékszereplő.
Dustin Lance Black
Black 2013-ban coming outolt, miután (fiúk, ne kapjatok szívrohamot!) összejött Tom Daley-vel. Oscart még 2009-ben kapott a Milk forgatókönyvéért, ami témáját tekintve is releváns LMBT szempontból.
Bill Condon
Bill Condont 1998-ban az Ian McKellen főszereplésével készült Érzelmek tengerében adaptált forgatókönyvéért jutalmazta az Akadémia. Az író-rendező, akinek a Kinsey-t és a Dreamgirls-t is köszönhetjük, 2011-ben coming outolt.
Alan Ball
Hollywood egyik legtehetségesebb forgatókönyvírója az Amerikai szépségért zsebelhetett be egy szobrot 2000-ben – a film egyébként 4 további kategóriában is nyert, többek között ez lett a legjobb film az ezredfordulón.
John Schlesinger
1969-ben kapott Oscart a Legjobb rendező kategóriában az Éjféli cowboy-ért, amelynek főszerepeit Dustin Hoffman és Jon Voight (Angelina Jolie édesapja) alakították.
George Cukor
Nincs hollywoodi történet magyar vonatkozás nélkül: Cukor György az 1930-as években a helyi meleg szcéna központi figurája volt, bár sosem hirdette nyíltan szexualitását. 1964-ben a My Fair Lady rendezéséért részesült elismerésben.
Howard Ashman
Howard Ashmannek olyan ikonikus dalokat köszönhetünk a Disney repertoárjából mint a Ringat a víz az 1989-ben készült Ariel, a kis hableány-ból vagy A Szépség és a Szörnyeteg főcímdala 1991-ből. Mindkét műért Oscar-díjat kapott, ám utóbbit már nem tudta átvenni, mert 1991-ben AIDS-ben elhunyt.
Sir Elton John
Elton legendás dalait, amelyeket az Oroszlánkirály-ban hallhatunk, senkinek sem kell bemutatni. 1994-ben a Hakuna Matatát, Az élet az úr-t és az Érzed már a szív szavát is jelölték a Legjobb eredeti dal kategóriájában, ez utóbbiért kapott díjat.
Melissa Etheridge
Melissa Etheridge szintén a Legjobb eredeti dal kategóriában díjazták: a 2006-os Kellemetlen igazság című filmhez – ami a globális felmelegedés veszélyeiről szól – I Need To Wake Up címmel szerzett dalt. Etheridge egyébként még 1993-ban coming outolt és azóta is komoly aktivista.