Szivárványos töltényekkel ünnepel az amerikai tengerészgyalogság
Érthető okokból visszatetszést váltott ki a gesztus.
Az Amerikai Egyesült Államok Tengerészgyalogsága (USMC) június 1-én a Twitteren köszöntötte a Pride-hónapot:
“Június folyamán az amerikai tengerészgyalogságot büszkeséggel tölti el, hogy elismeri és tiszteleti LMBTQ tagjainak tevékenységét. Továbbra is elkötelezettek vagyunk a diszkriminációmentes környezet mellett, és védelmezzük azokat az értékeket, amelyek szerint mindenkit egyenlően, méltósággal és tisztelettel kell kezelni”.
Az üzenethez egy terepszínű katonai sisak fotóját mellékelték, amelyen a szivárványzászlót megidéző, hat darab színes töltény és a „büszkén szolgálok” felirat látható.
Throughout June, the USMC takes #Pride in recognizing and honoring the contributions of our LGBTQ service members. We remain committed to fostering an environment free from discrimination, and defend the values of treating all equally, with dignity and respect.#PrideMonth #USMC pic.twitter.com/MOyvFmyJiB
— U.S. Marines (@USMC) June 1, 2022
A tweetet minden oldalról értetlenkedés fogadta, amiért több okból is ízléstelenre sikerült. A közelmúltban egyrészt több fegyveres ámokfutó is gyilkolt az Egyesült Államokban, másrészt épp olyan erőszakszervezet használja az LMBTQ közösséget, amely évtizedekig megtagadta őket.
Nyíltan LMBTQ személyek 2011-ig nem szolgálhattak az amerikai hadseregben. A régi gyakorlatot 1993-ban, a Clinton-kormányzat idején hivatalossá is tették, a „Don’t Ask, Don’t Tell” néven emlegetett szabályzat megtiltotta az LMBTQ katonáknak, hogy szolgálati idejük alatt azonos nemű kapcsolatukról beszéljenek, vagy hogy az orientációjukat felfedjék, a nyíltan LMBTQ személyeknek pedig megtiltották a seregbe való jelentkezést is.
Amíg hatályban volt, a szabályzatra hivatkozva a fegyveres erőknél szolgáló több mint százezer amerikait szereltek le szexuális irányultságuk vagy nemi identitásuk miatt.
A közösségi médiában az is felháborodást váltott ki, hogy a vizuális anyag Stanely Kubrick háborúellenes alkotásának, az Acéllövedék (Full Metal Jacket) című filmdrámának a poszterét idézi. Egy popkulturális utalás hatásos lehet, csakhogy jelen esetben a film éppen azt mutatta meg, hogy mennyire dehumanizáló a háború, ami még az ártatlanokat is arra ítéli, hogy pszichopata gyilkosként távozzanak belőle. A fentiek miatt a sok szempontból félrement PR-fogás nem aratott sikert, a kialakult közhangulatot az alábbi tweet foglalja össze sommásan:
Melyik döntéshozó gondolta úgy, hogy jó ötlet lesz témának “a képviseljük az LMBTQ embereket töltényekkel?”