A japán miniszterelnök szerint az egyenlő házasság boldoggá tenné a nemzetet
Isiba Sigeru miniszterelnök december 17-én a japán parlamentben kijelentette, hogy személyes véleménye szerint “boldoggá tenné a nemzetet”, ha az országban jogilag elismernék az azonos nemű párok kapcsolatát. Ettől függetlenül nem tervezi, hogy a kérdést napirendre vegye a kormány, írja a South China Morning Post.
A miniszterelnök néhány nappal azután beszélt erről, hogy már harmadik alkalommal döntött úgy japán bíróság, alkotmánysértő, hogy a szigetországban nem ismeri el a jog az azonos nemű párok házasságát. Most első alkalommal a bíróság azt is kimondta, hogy a polgári törvénykönyv jelen rendelkezései ellentétesek az alkotmány 13. cikkelyével, amely garantálja a „boldogságra való törekvést”.
A miniszterelnök egy ellenzéki politikus kérdésére válaszolt, amely az azonos nemű párok házasságának jogi státuszára vonatkozott. „Személy szerint úgy gondolom, hogy ez boldogabbá tenné a nemzetet” – mondta Isiba. „Találkoztam érintett személyekkel, és értem, hogy a kapcsolatuk a legértékesebb dolog számukra. És bár nincs „skála” a nemzeti boldogság mérésére, hiszem, hogy e legmélyebb kívánság teljesítése pozitív és jótékony hatással lenne Japán általános jólétére.”
Isiba egyúttal kijelentette, tisztában van azzal, hogy egyeseknek ettől különböző véleménye van. Mindez egyértelmű beismerése annak, hogy a kormányzó Liberális Demokrata Párton (LDP) belül messze nem mindenki lelkesedik azért, hogy házasodhassanak az azonos nemű párok. Az LDP leginkább konzervatív frakcióinak évek óta sikerül megakadályozniuk az egyenlő házasság legalizálásáról szóló parlamenti vitát, és a széttagolt párt szélsőjobboldalán sokan vannak, akik hevesen ellenzik azt.
Ettől függetlenül LMBTQ aktivisták a miniszterelnök megjegyzését a japán vezetésen belüli szemléletváltás ígéretes jeleként üdvözölték. Isiba kijelentése azt is jelzi, hogy az egyenlő házassággal szembeni ellenállás megtört, és előbb-utóbb a törvényhozás is reagálni fog. „Más miniszterelnökökhöz képest nagy különbség van Isiba hangnemében, irányvonalában és szemléletében, és egyértelműen elérkeztünk ahhoz a szakaszhoz, hogy Japán megtegye a következő lépést az egyenlő házassággal kapcsolatban a helyes irányba” – mondta a Japánban dolgozó ügyvéd, Alexander Dmitrenko, a Lawyers for LGBT & Allies Network társelnöke.
Az iparilag legfejlettebb demokratikus országok, a G7 országai közül Japán az egyedüli, ahol a jog semmilyen formában nem ismeri el az azonos nemű párok kapcsolatát. Pedig a Kyodo News 2023-ban végzett felmérése szerint a japán állampolgárok 64 százaléka támogatja, hogy házasodhassanak az azonos nemű párok.
A közeljövőben nem várható egyenlő házasság újabb ázsiai országban