Szemfényvesztők 2
Miután júniusban az emberek már inkább a napsütést és a strandot részesítik előnyben, nem egyszerű beterelni őket a mozitermek sötétségébe. Az uborkaszezon előtti időszak kimaxolására a filmforgalmazók ilyenkor vetik be legpusztítóbb fegyvereiket: a folytatásokat! Csak ebben a hónapban hat, azaz 6 második rész kerül a magyar mozikba. Esetenként joggal fintoroghatunk, de jelenleg inkább nagyon lelkesek vagyunk (főleg a főszerkesztőnk) – a Szemfényvesztők is a második felvonáshoz érkezett.
Kicsit nehéz úgy írni az előzményekről, hogy ne lőjem le a nagy poént. Ennek következtében jelen folytatás történetéről sem tudok, csak diplomatikusan nyilatkozni. A sztori főszereplője négy szemfényvesztő bűvész – bár ez utóbbi kifejezés kissé ósdinak tűnik egy 21. századi látványosságokra, na és persze bankrablásokra és hasonló, erkölcsileg megkérdőjelezhető trükkökre szakosodott profi illuzionistákra. A Robin Hood-szerű küldetéstudattal és egy misztikus ötödikkel a háttérben az FBI és az Interpol tagjaiból is bolondot csinálnak. A rendező és a történet egyik nagy erénye, hogy egyáltalán nem világos, hogy kik a jó és kik a rosszfiúk. A Négy lovas (merthogy ez a becses művésznevük) és Dylan, a karizmatikus nyomozó ismét feladja a közönségnek a leckét, miközben tovább feszegetik a színpadi illúziókeltés határait, Angliától Kínáig. Egy évvel azután, hogy lóvá tették az FBI-t és elnyerték a tömegek csodálatát nagyszabású mutatványaikkal, a csapat új előadással rukkol elő, azt remélve, hogy felfedhetik egy számítógépes guru piszkos üzelmeit. Látványos eltűnésük mögött ugyanis nem más áll, mint Walter Mabry, a zseniális informatikus, aki erőszakkal ráveszi a Lovasokat, hogy egy minden eddiginél veszélyesebb trükköt mutassanak be. Nincs más választásuk, mint végrehajtani egy utolsó, példátlanul nehéz mutatványt, hogy tisztára moshassák a nevüket, és leleplezhessék a háttérben álló géniuszt.
Persze lehetnénk rosszmájúak, hogy csak a pénz lebegett a készítők szeme előtt. Ez nyilván igaz is, de ez nem von le a film élvezeti értékéből. Az első rész 75 millió dollárból készült és több, mint 350 milliót varázsolt össze világszerte. Ezek után nem is lehetett kérdés, hogy elkészül a folytatás. A Lionsgate vezetői azonban nem gatyáztak és egyből bejelentették a harmadik rész előkészületeit is. Szóval néhány éven belül számíthatunk még egy bombasztikus show-ra. De mi lehet a siker kulcsa? Minden lenyűgöző trükk sok apró elemből tevődik össze. Először is ott van az elsőrangú szereplőgárda. Az olyan feltörekvő fiatal (vagy kevésbé fiatal) tehetségek mellett, mint Eisenberg és Ruffalo, Hollywood nagy öregjei sem szorulnak háttérbe. Sir Michael Caine és Morgan Freeman külön-külön is zseniálisak, de így együtt különösen sokat adnak hozzá a film mélységéhez. Egyénként ez már a hatodik közös filmjük. Aztán ott van a dinamikus történet- és kamerakezelés: szinte beleszédülünk a képek sodró lendületébe, egy pillanatra sem pihenünk meg. És természetesen ott vannak a trükkök, amik legalább olyan fontos szereplői a filmnek, mint a színészek. Az alaposan kidolgozott látványosságoktól még az is lázba jön, aki egyébként cinikus félmosollyal szokta nyugtázni a kalapból előhúzott nyulat, avagy a nyúlból előhúzott kalapot. Az egészen aprólékos precizitást ellensúlyozza az a misztikus hangulat, ami megint csak ott tartja azt a bizonyos kérdést a pengeélen: mi is az igazi mágia a mai világban?
Egy folytatás nem lehet teljes új szereplők nélkül. A négyesfogat lánytagját alakító színésznő, Isla Fisher szerencsés gyermekáldás miatt nem tudta vállalni a második részt, Lula szerepét így Lizzy Caplan vette át, aki többek között a Masters of Sex című sorozatból lehet ismerős. A készítők legnagyobb húzása azonban a leghíresebb varázsló, Daniel „Harry Potter” Radcliffe szerepeltetése, ami több szinten indítja be a mozinéző agyának bizsergését. Egyrészt negatív szerepben (főleg „főgonoszként” szerepben) nem gyakran láthatjuk, másrészt ki is lehetne alkalmasabb szereplője egy szemfényvesztésről szóló filmnek, mint az ex-varázslótanonc. A rendezői székben is új fenék terpeszkedett Louis Leterrier helyén. Jon M. Chu filmográfiáját inkább hagyjuk figyelmen kívül és tekintsük pozitív jelnek, hogy a stúdió mindkét folytatás levezénylésével őt bízta meg.
Egy második rész további haszna, hogy nem kell már annyit dolgozni a karakterek felépítésén. Jól ismerjük őket, így több idő maradhat arra, hogy még többet mutassanak meg azokból a látványosságokból, amiért már az első részt is szerettük: az igazi 21. századi szemfényvesztést.
Szemfényvesztők 2 (Now You See Me 2)
Rendező: Jon M. Chu
Forgatókönyvíró: Pete Chiarelli, Ed Solomon
Operatőr: Peter Deming
Producer: Bobby Cohen, Alex Kurtzman, Roberto Orci
Szereplők: Lizzy Caplan, Daniel Radcliffe, Mark Ruffalo, Jesse Eisenberg, Woody Harrelson, Morgan Freeman, Michael Caine, Justine Wachsberger, Dave Franco, Jay Chou
Robi