Randiappokon vadászik az egyiptomi rendőrség LMBTQ emberekre
Az egyiptomi rendőrség új taktikával igyekszik levadászni az LMBTQ embereket – randiappokon csalják őket tőrbe. A BBC riportere nevük megváltoztatását kérő tanúkkal beszélgetett.
Bár Egyiptomban nincsenek kifejezetten homoszexualitást tiltó törvények, a társadalom meglehetősen homofób. Az utóbbi években ráadásul a közhangulat is erősen romlott LMBTQ témában, így nyilvános helyen nem is mernek találkozni egymással a párok. Randiappokon szerveznek privát találkozót. Erre kattant rá az egyiptomi rendőrség is. A BBC-nek nyilatkozó helyiek szerint az erkölcsvédelmi és úgynevezett kéjelgésellenes törvényre hivatkozva csapnak le az LMBTQ emberekre.
A WhosHere applikációban az egyik áldozattal az alábbi beszélgetést folytatta egy rendőr:
Rendőr: Feküdtél már le férfival?
Felhasználó: Igen
Rendőr: Akarsz találkozni?
Felhasználó: A szüleimmel élek.
Rendőr: Ugyan, édes, ne légy ilyen félénk! Találkozhatunk nyilvános helyen, aztán felmegyünk a lakásomra.
A rendőrök nem csak helybéliekre, de külföldiekre is vadásznak online. Egy férfi, akit Mattnek hívnak a riport kedvéért, elmesélte a BBC-nek, hogy a Grindrön szedte fel őt valaki, akiről kiderült, hogy rendőrségi besúgó. A rendőrségi beszámoló szerint Matt „beismerte a perverzióját, hogy ingyen részt venne kéjelgésben és képet küldött magáról és a testéről.” Mattet letartóztatták, megvádolták „kéjelgéssel” és kitoloncolták az országból.
Arra is van bizonyíték, hogy a rendőrök megpróbálják rávenni áldozataikat arra, hogy egyezzenek bele a fizetett szexbe. A legtöbben csak barátkozni vagy randizni akarnának, ám a rendőr nyomást gyakorol rájuk. Nagyobb az esélye, hogy az esetet bíróság elé viszik, ha bizonyítható, hogy szó esett pénzátadásról is.
Hamis profilokat gyártanak és megfenyegetik az áldozatokat
Az egyik ilyen áldozat Laith, aki modern tánccal foglalkozik. 2018 áprilisában egy ismerőse telefonszámáról keresték. Az üzenetben elhívták egy találkozóra, amire ő elment, de az ismerőse helyett rendőrök vártak rá. Egy cellába vitték, ahol az egyik rendőr egy cigarettacsikket is elnyomott a karján – a heget meg is mutatta a BBC riporterének. Laith elmondása szerint ezután digitálisan hamisított, explicit fotókat töltöttek fel róla egy hamis profilra a WhosHere applikációban és szexmunkásként ajánlatokat tettek további áldozatoknak. A BBC nem tudta minden kétséget kizáróan ellenőrizni, hogy a fotók hamisak, de többen is állítják, hogy velük is történtek hasonló esetek. Laith két hónapot ült kéjelgésért és megpróbálták megfenyegetni, hogy legyen informátor és adjon fel meleg ismerősöket.
2020-ban az egyiptomi kormány nyíltan vállalta, hogy online vadásznak „homoszexuális összejövetelekre” és „szexpartikra”, de a BBC mostani megkeresésére nem válaszoltak.
Nem csak a rendőrség, de bűnözők is vadásznak LMBTQ emberekre a randiappokon, akárcsak például Dél-Afrikában. Itt azonban nem egyszerűen elveszik a pénzüket, hanem különféle dolgokra kényszerítik őket, felveszik videóra és felteszik a felvételt a világhálóra, majd ezzel zsarolják őket és a családjaikat. A családok legtöbbször ezekből a videókból értesülnek a családtagjuk szexuális irányultságáról. Az áldozatok nem mernek bíróságra menni, mert az ügyvédeik szerint a szexualitásuk miatt még nagyobb bajba kerülhetnek.
Az egyiptomi média nem vizsgálódik ezekben az ügyekben, mióta 2017-ben hoztak egy olyan médiatörvényt, amely szerint LMBTQ reprezentációról szó sem lehet a médiában, csak akkor, ha a riport elismeri, hogy az LMBTQ személyek „viselkedése helytelen”.