Programajánló: Helyet a nőknek! – a 10. LIFT workshopja
Nőként fontos számunkra a női közösség. A találkozások, a beszélgetések, a kiteljesedés. Fontos az a közegünk, amiben jól érezzük magunkat, ahol önmagunk lehetünk. Nem csak egyszer egy héten vagy havonta párszor. Nőként nőkkel (élet)közösséget alkotni, megélni a szexualitásunkat pedig mindennapi igény. Van-e erre lehetőségünk? Arra, hogy egymást nézve, egymás közt, női körben, női térben legyünk? Egyelőre semmiképp sem annyi, amennyit szeretnénk. Szálljatok hát be, teremtsünk helyet a női tereknek a LIFT-en!
Női tér? Minek az?
Az Egymást nézve, nők egymás közt workshop szervezőinek alapötlete: leszbikus, biszexuális és transz nők számára új közösségi terek létrehozása. De milyen terekről beszélhetünk? És miért van ezekre szükségünk? Hiszen napjainkban már több melegbarát szórakozó- és vendéglátóhely, program is van, ahova bátran bemerészkedhetünk, és nem kell titkolnunk, hogy kik vagyunk. Ez igaz és jó is, viszont ez a kérdés sokkal inkább arra irányul, hogy vannak-e olyan tereink, amik nekünk, miattunk, értünk létrehozott közösségi terek, ahol mi, nők együtt lehetünk?
Mondják, hogy a leszbikus, biszexuális nőknek nagyobb a társadalmi elfogadottsága, mint a meleg férfiaknak. Alap sztereotípiákat elfedő részigazság (lásd még a társadalmi hozzáállásról írtakat a Látható leszbikusok a LIFT-ben című cikkben). Az, hogy a hetero közeg mára már hozzászokott két kézen fogva sétáló nő látványához, és többnyire nem akad fenn rajtuk a tekintet, még nem jelent elfogadást mindenki részéről, legfeljebb tudomásul vételt. A mindennapokban talán a homofób megnyilvánulásokból többet kapnak a férfiak, így kevésbé fogják meg egymás kezét az utcán, a leszbikusok mégis láthatatlanabbak. Ha nem is az utcán, de társadalmi szinten. Ugyanakkor leszbikusként és nőként a szexista felhangoknak egyaránt ki vannak téve, és nemcsak a hetero férfiak oldaláról, hanem bárhol. Akár munkahelyen, közösségi térben, utcán vagy szórakozóhelyen. Mindkét esetben, szexizmus vagy homofóbia okán, jogosan merül fel az igény a védett, kifejezetten meleg nőket/férfiakat célzó terekre. Valamiért mégis sokkal kevesebb a leszbikusokat, sőt, általában a nőket célzó hely, mint a meleg férfiaknak szánt.
Védett tértípusok
Nőként és főként leszbikusként nagyon kevés ilyen terünk van. Tudtunk, tudunk leszbikus-barát kávézókról, csak sajnos az utóbbi években csökkent a számuk. Szerencsére megmaradtak a Labrisz havi programjai, és a leszbikusok virtuális térhódítása is megindult, az online tereink jól működnek. Talán közel az idő, hogy valós tereket is fenn tudjunk tartani. De milyen valódi tereink lehetnének? Milyen terek vannak, amiket még nem használunk? A worskhop szervezői ezen gondolkodtak, és több lehetőség is felmerült bennük.
Ezek egyike egy budapesti női szauna, ami bizonyos elemeiben hasonlítana a már működő férfi szaunákhoz. Mivel a nők számára nincsenek szexuális terek, számunkra is ki lehetne alakítani hasonló helyet, mint ami a meleg és biszexuális férfiak számára elérhető. A másik ötlet egy Budapest közeli helyen megrendezésre kerülő, hosszú hétvégés női tábor volt, ahol több napon keresztül lehetünk együtt, különböző programok keretében. Ez lényegében egy kihelyezett kulturális fesztivál, aminek a nyugat-európai országokban már szép hagyománya van. E két kezdeményezés mentén született meg a workshop ötlete, amelyen a női terek létjogosultságát, biztonságát és igényeit járják körül. Míg az egyik tipikusan leszbikus/biszexuális nőket céloz, a másik orientációtól független, nőiségen alapuló tér.
Csináljuk együtt!
A szervezők számára ugyanakkor fontos, hogy a közös női tereket, azok funkcióját, jellemzőit együtt határozzuk meg. Ezért indítottak egy előzetes kérdőíves információgyűjtést a témában, amelynek eredményeit beépítik majd a beszélgetésbe. Érdeklődésben nem volt hiány, a szaunával kapcsolatos kérdőívet például közel kétszázan töltötték ki. És van, úgymond, történeti előzmény is: a Labrisz-estek hagyománya határozottan ilyen nőiségen alapuló tér létrehozására törekszik. Ahol nem a szexuális orientáció, hanem a női identitás, a női lét a lényeges körülmény, hiszen szexuális orientációtól függetlenül nőként ugyanolyan témáink, problémáink lehetnek, vannak.
A minden nő számára nyitott térből több van: zártkörű (csak nőknek szóló) rendezvények, a Labrisz programjai, sőt, maga a LIFT egy része is. Ám a workshoptartók tapasztalatai és az adatgyűjtés egyaránt azt mutatja, volna igény többre, és volna igény a női típusú szexuális terekre is. Akkor miért nincsenek? Mi akadályozza e terek létrejöttét? Mely terek kapnak létjogosultságot? Ezeket a kérdéseket járja körbe a workshop. Azt, hogy pontosan hogyan lehetne több női teret létrehozni és melyek azok, amikre szükségünk van.
Nők, hölgyek, lányok, asszonyok, csajok, elvtársnők és sziszterek! Gyertek el ti is a LIFT-re, és mondjátok el, hogy szerintetek milyen terek kellenek a nőknek, ahol együtt, egymás közt lehetnek!
Szerző: Mihu & Sniccer
A LIFT idei programfüzete online már elérhető: http://www.labrisz.hu/10-lift-programfuzet
A LIFT szervezés és az egyes workshopok részleteiről tájékozódhatsz a fesztivál Facebook oldalán: https://www.facebook.com/liftfesztival
A fotók illusztrációk. Fotós: Erdélyi Tea