Okos otthon
Az okostelefonok ma már egyeduralkodóként uralják a mobilkommunikációs világot; lassan a nagyszüleink is Androidos vagy iOS-es készüléket fognak a kezükben tartani. Ezeknek a platformoknak az elterjedése teret adott arra, hogy egyre több dolgot tudjunk irányítani a kis plexiképernyő segítségével. Nem állunk távol attól, hogy a házunkban úgy kezeljünk mindent, ahogy egykoron csak távoli jövőben játszódó sci-fikben irányították házaikat a szereplők. Már ma is beszerezhetőek azok az eszközök, amikkel fel tudjuk okosítani otthonainkat.
Egy okos otthonban nem kell többet azon aggódnunk, hogy a kulcsainkat és a telefonunkat ne rakjuk ugyanabba a zsebünkbe és ne karcoljuk meg féltve őrzött készülékünk képernyőjét. A piacon már nagyon sokfajta olyan okos zárat lehet kapni, amit a telefonunkról tudunk kinyitni és bezárni. Nem kell többet felkelnünk este az ágyból, hogy megnézzük, hogy bezártuk-e az ajtót, egyszerűen meg tudjuk nézni bármikor a telefonunkon. A záraktól azt is megtudhatjuk, hogy ki és mikor használta őket utoljára.
Felokosított lakásunkban azt sem kell fejben tartanunk, hogy mikor öntöztük meg a virágainkat utoljára. Több olyan kütyüt is lehet kapni, ami adatokat küld növényeinkről a telefonunkra. Csak meg kell adni, hogy mi mellé lett beszúrva az eszköz és értesítést kapunk, ha szobanövényünk nem kapott vizet, fázik vagy éppen nem jut neki elég fény. Ezek után senki sem mondhatja azt, hogy még egy kaktuszt sem tud életben tartani!
Okos mosógép. Bizony, itt tartunk. A mosógép fel tud menni a netre és mi távolról is be tudjuk indítani. És meg is tudjuk nézni, hogy éppen hogy áll a mosás. Tulajdonképpen bármit meg tudunk csinálni, amit a mosógép mellett állva be tudnánk állítani. Az egyetlen hátránya, hogy egyelőre még nem szedi össze a koszos ruhákat a hálószoba padlójáról és nem is teszi be a tisztákat a szekrénybe, de ki tudja, mit hoz a jövő. Azért ne felejtsünk el valami tartalomszűrőt beállítani, nehogy valami illetlenséget nézzen a mosógépünk, amíg nem vagyunk otthon.
Nem is lenne okos a lakásunk, ha kézzel kellene felkapcsolni a villanyt. Hál’ Istennek erre is van már megoldás, ha a foglalatokba okos villanykörtét tekerünk. Ezek a LED égők szintén telefonunkról szabályozhatóak és azonkívül, hogy fel és le lehet kapcsolni őket, be is tudjuk állítani, hogy milyen színnel világítsanak. Milyen múlt századi is lenne, ha fehér fény égne a szobában zöld vagy piros helyett, nemde? Ha ez nem lenne elég, olyat is lehet kapni, amiben beépített hangszóró is van.
Ha már úgyis mindenből lehet okosat csinálni, akkor miért pont a konnektor maradna ki a sorból? Egy modern konnektor manapság már különféle statisztikákat tud küldeni nekünk, és telefonunkról ki és be tudjuk kapcsolni, hogy adjon-e áramot. Egy nagyon hasznos dolog bennük, hogy rendelkeznek hőmérővel, ami azért jó dolog, mert ha például egy hősugárzót dugunk beléjük, a beállított hőfok elérése után egyszerűen kikapcsolják magukat, majd ha hideg lesz, vissza.
Persze ezek csak a legkülönlegesebbek azon eszközök közül, amelyekkel „felokosíthatjuk” otthonunkat. Az, hogy a tévénket vagy a játékkonzolunkat a telefonunkról irányíthatjuk, olyan természetessé vált mára, mint az, hogy a postás várása helyett az email fiókunkat kell néznünk, ha levelet várunk. És ezek a kütyük csak ez elmúlt néhány évben jelentek meg. Ki tudja, mit hoz a jövő?
Sáfár Krisztián