Nagyvilág

Nem pusztán elnyomásban, terrorban élnek a queer emberek Oroszországban

 

Az egyre növekvő ellenségesség, a meghozott jogszabályok és a rendőrségi akciók miatt egyre nagyobb félelemben élnek az orosz LMBTQ közösség tagjai. Többen a külföldre szökést választják.

Gela Gogisvili és Hszü Haojang történetéről tavaly mi is beszámoltunk, ők az a grúz-kínai youtuber pár, akiket zaklatni kezdtek a rendőrök, majd Hszüt kiutasították az országból. Mindkettejüknek sikerült külön úton Franciaországba szökniük, ahol menedékkérelmet nyújtottak be – írja az AP.

Hat év börtön, az nem vicc

Gogisvili azt mondja, félti az országban maradt queer embereket. A legfelsőbb bíróság tavaly novemberben a „nemzetközi LMBT-mozgalmat” szélsőséges szervezetnek minősítette. Ezzel gyakorlatilag a teljes LMBTQ közösség bármilyen megjelenését teljesen betiltották, de a döntés után az LMBTQ közösség érdekében végzett tevékenységért is akár 10 év börtönbüntetés is kiszabható.

Az üldöztetés azonban jóval korábban kezdődött, majd az Ukrajna elleni háborúval csúcsosodott ki. Putyin ekkor kezdte összekötni az LMBTQ jogokat az ukránok ellen folytatott harccal, azzal érvelve, hogy ez egy proxy-háború a Nyugattal, amely szerinte az LMBTQ jogok szorgalmazásával Oroszország és „hagyományos családi értékeinek” elpusztítására törekszik.

Olga Baranova, az egyik moszkvai LMBTQ szervezet külföldön élő aktivistája azt mondja, mindenkinek, aki Oroszországban maradt, fel kell tennie magának a kérdést, hogy az aktivizmus miatt megéri-e neki éveket börtönben tölteni. „Hat év börtön, az nem vicc” – teszi hozzá.

A hatóságok a legfelsőbb bíróság határozata óta keményen lecsaptak a közösségre. Folyamatosan vegzálják a melegbárokat, újabb ás újabb tartalmakat tiltanak be „LMBTQ propagandára” hivatkozva, legutóbb például a Discordtól követelték tartalmak törlését, most pedig animeoldalak elérését tiltották le az interneten. Oroszországban az LMBTQ közösség mindenfajta ábrázolása tilos lett, a hivatalos propaganda szerint „a gyermekek védelmében”. De más téren is lecsapnak a közösségre, egy melegeket megcélzó utazási iroda vezetőjét is letartóztatták, megverték és sokkolóval bántalmazták, bár nem tanúsított ellenállást a letartóztatásakor.

„Mindez leginkább arról szól, hogy a hatóságok a félelem légkörét akarják megteremteni. Ez nem szimplán elnyomás, hanem terror” – mondja Vlagyimir, egy oroszországi LMBTQ jogvédő, aki az AP által megkérdezettekhez hasonlóan biztonsági okokból azt kérte, hogy csak a keresztnevén hivatkozzanak rá.

Földalatti szervezetek, menekülés, online segítség

Vlagyimir egy olyan jogvédő csoport tagja, akik online próbálnak meg jogi segítséget nyújtani, de nagyon óvatosnak kell lenniük. Minden hozzájuk fordulót alaposan leellenőriznek, offline találkozóikat nem hozzák nyilvánosságra.

Egyes LMBTQ szervezetek kénytelenek voltak bezárni, mások az online térbe, csetszobákba menekültek. Baranova szerint most leginkább arra koncentrálnak, hogy meg tudják őrizni a közösségüket, legalább valamilyen formában, és ott legyenek egymásnak.

A Center T transznemű embereket támogató szervezet is kénytelen volt bezárni a moszkvai menedékhelyét, helyette Örményországban nyitott másikat. Az otthon maradottakat is segíteni próbálják, például olyan orvosokat találni, akik hajlandók ellátni ezeket az embereket. A kormány ugyanis már betiltotta a nemi megerősítő eljárásokat az országban. A transznemű embereknek egyre nehezebb munkát is találniuk.

Egy Anna nevű transznemű nő szerint nagyon nehéz azok élete, akik most szánják rá magukat a tranzícióra. Saját magát szerencsésnek tartja, támogató családja van, jól fizető munkája, és külföldről, online kap orvosi segítséget a hormonterápiához, a gyógyszereket pedig illegális úton be tudja szerezni. Ő azok közé tartozik, akik nem akarnak elköltözni Oroszországból, az egyre növekvő kockázat ellenére sem. Anna azt mondja, már tudja, hogyan adaptálódjon és hogyan éljen ebben a környezetben.

Egy másik transznemű nő, Julia úgy véli, neki azért kell maradnia, hogy megmutassa, hogy a hozzá hasonló emberek nem gyengék és nem haszontalanok. Számára ez a transzneműség normalizációjáról szól.

Hogy mindez mennyire nehéz mégis, és mennyire jól működik a putyini gyűlöletpropaganda, jól mutatja, hogy egy nemrég készített felmérés szerint egyre nő az LMBTQ emberekkel szembeni negatív attitűd az országban: a válaszadók több mint fele negatívan viszonyul a közösséghez, alig több mint egynegyedük mondja semlegesnek vagy barátságosnak magát. Csökken azoknak az oroszoknak az aránya, akik szerint a queer embereknek ugyanazokat a jogokat kellene biztosítani, mint a többi állampolgárnak.

Gogisvili épp emiatt a mérgező környezet miatt félti otthon maradt honfitársait, mert azok a gyerekek, akik most születnek és ebben nőnek fel, azt fogják hallani mindenhonnan, hogy queernek lenni rossz dolog. „Ahogy velem is történt” – teszi hozzá. „Én 20 éves koromig nem tudtam elfogadni magam.”

 

 

hirdetés

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb
buy ivermectin online how to get ivermectin