Homofóbia, transzfóbia és bifóbia elleni világnap: sok még a tennivaló
2004 óta minden évben május 17-én ünneplik a homofóbia, transzfóbia és bifóbia elleni világnapot (IDAHOBIT), annak apropójából, hogy ezen a májusi napon törölte az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a homoszexualitást a betegségek nemzetközi osztályozásából 1990-ben.
Az idei téma, a „Senkit sem hagyunk hátra: egyenlőség, szabadság és igazságosság mindenkinek”, az egységre és szolidaritásra való felhívás a demokrácia- és jogellenes globális nyomásgyakorlás idején, amikor sok LMBTQ személy továbbra is erőszakkal, megbélyegzéssel és megkülönböztetéssel szembesül.
A jelentős előrelépés ellenére az ILGA világadatbázisának adatai azt mutatják, hogy az LMBTQ emberek továbbra is kihívásokkal szembesülnek az alapvető jogok terén.
62 ENSZ-tagállam kriminalizálja az azonos nemű emberek közötti, beleegyezésen alapuló kapcsolatot. Legalább 59 országban korlátozzák a szexuális és nemi sokszínűséggel kapcsolatos kérdésekben a véleménynyilvánítás szabadságát. Ráadásul az elmúlt két évben riasztóan felgyorsult az ilyen rendelkezések előterjesztése vagy elfogadása. Míg a szexuális irányultságon alapuló gyűlölet-bűncselekményekkel szemben 59 ENSZ-tagállamban létezik törvény, addig a nemi identitás alapján csak 38-ban, a nemi kifejezés alapján kilencben, a nemi jellemzők alapján pedig csupán ötben.
Mindazonáltal előrelépés is tapasztalható. Eddig 16 ENSZ-tagállam vezette be nemzeti szinten az úgynevezett átnevelő terápiák tilalmát. Kilenc állam országos szintű korlátozásokat vezetett be az interszexuális fiatalok szükségtelen beavatkozásaira vonatkozóan. Emellett 17 ENSZ-tagállam nemzeti szinten lehetővé teszi a nemek önrendelkezésen alapuló jogi elismerését, és 35 tagállam legalizálta az egyenlő házasságot.
A világnap alkalmából számos országban rendeznek eseményeket, melyeket a may17.org oldalon gyűjtenek össze. Magyarországon a Sokszínű Magyarországért képviselői csoport például parlamenti látogatást szervez.