Egy olasz püspök szerint a tisztaság és erkölcsösség védőszentje meleg volt
San Marino emeritus püspöke, Andrea Turazzi egy interneten is közvetített előadáson azt mondta, hogy Gonzaga Szent Alajos, a fiatalok védőszentje meleg volt – írja a La Nuova Bussola Quotidiana.
A püspök szerint a tisztaság és erkölcsösség mintaképének tartott Gonzaga a saját neméhez vonzódott. „Tudták, hogy Gonzaga Szent Alajos a tudósok szerint homoszexuális volt? És ő volt a tisztaság szentje! Isten szemében tehát nincs olyan, akit ne szeretne gyengéden, és mindenkinek megvan a maga útja” – mondta az előadáson.
A helyi keresztények felháborodásukat fejezték ki, az újságok pedig megszólaltatták a Gonzaga család egyik leszármazottját is, aki úgy nyilatkozott, bár korábban hallott ilyen pletykákat a szentről, de a fennmaradt levelezésében és egyéb kapcsolódó dokumentumokban nincs ilyesminek nyoma.
A püspök később azt mondta, egy jezsuita papra hivatkozott, aki grafológiával foglalkozik és az ő véleménye szerint Gonzaga meleg lehetett. Turazzi azt is elmondta az újságnak, hogy amennyiben a leszármazottak szerint mindez nem igaz, visszavonja az állítását.
Gonzaga Szent Alajos arisztokrata családból származott, de lemondott a világi javakról és jezsuita szerzetes lett. Tisztaságot és erkölcsösséget fogadott, emiatt a fiatalok védőszentjének tekintik a katolikus vallásban. 1591-ben, 23 évesen vitte el a pestis, miközben betegeknek segített. 1726-ban avatták szentté.
A katolikus szentek egy része azonban valóban lehetett meleg, történészek véleménye szerint is. Ott volt például Szent Szergiusz és Bakkhusz, akik még a keresztény rítusoknak megfelelő szertartás keretében is megerősítették kapcsolatukat. 1969-ben, a Stonewall-lázadás évében törölték őket a szentek listájáról, valószínűleg így akarta az egyház elejét venni, hogy az LMBTQ-jogi mozgalom hivatkozhasson rájuk.
A római katolikus egyház 2019-ben egy meleg bíborost is szentté avatott, igaz, csak aztuán, hogy gyakorlatilag kitörölték a melegségére vonatkozó bizonyítékokat.