Zoknilény, öltönyös macska és Budapest – Allergia Design
Magukat csak szabadúszó bolondoknak nevezik, ám Bea és Balázs valójában sokszínű vállalkozást vezetnek. Montázsok, zoknilények, matrjoska babák, használt holmik és ízléses fotók – az Allergia Budapest designéletének kicsi, ám annál izgalmasabb pontja.
Játékkamionnal játszó, csillogó öltönyt viselő macska egy 20. századi férfi testével. Kitömött zokni, extrém, másik dimenzióból érkező lényként. Átfestett matrjoska babák, retró cuccok és néhány minőségien előhívatott és keretezett fotó Budapestről.
Az Allergia Design története három éve kezdődött, ám a gyökerek sokkal messzebbre nyúlnak. Bea mindig szeretett régi holmikat gyűjtögetni, mikor pedig odaköltözött Balázshoz, ezzel a férfi is szembesült: „Mikor látta, mennyi holmim van, akkor mondta, hogy ezeket árulni kellene.”
Ebben az időben a különböző piacokon még csak a felhalmozott retró tárgyakat árulták, pedig Bea már ekkor is élt kreativitásával, csak nem hitt benne. Bőven el volt látva különböző magazinokkal, könyvekkel és megannyi régi fotóval, amikre ma már tudatosan vadászik. Először csak barátnőjének készített egy montázs naptárt, aztán egyre több ismerős kapott hasonló képeket, mígnem az alkotásokból ismét annyi gyűlt össze, hogy végül azokat is kivitték magukkal árulni: „Az volt a fejemben, hogy ilyent bárki tud. Nem tartottam jelentős dolognak. Nyögvenyelősen vittem ki néhányat és gyorsan elfogytak.”
Bea montázsain furcsa világ elevenedik meg, ahol minden a feje tetejére fordul, és amiben egy figura, egy plusz szín és egy furcsa minta sem túl sok. Bea kicsit így látja magát a világot is: „Nyitott szemmel nézegetjük az internetet és a kiállításokat. De annyi minden inspirálja az embert, hogy a nap végére meg sem tudom mondani, hogy mi volt az. Engem az világ inspirál, ami körbevesz mindent. Az egész Föld-bolygó minden jó és rossz oldalával annyira abszurd.”
Hasonlóan kelendőek a néha állatot, néha embert formázó zoknilények is, amik cseppet sem gyermekded művek: „A felnőtt lelkű bohém felnőtteknek készítem őket. Vannak köztük is cukibb kategóriájúak, de inkább a kicsit brutálisabbakra szoktam elmozdulni.” Ez a különleges kombináció ráadásul állandó egyediséggel párosul: „Minden textillényhez próbálunk külön személyiséget kitalálni. Ha kérnék, se csinálnék két egyformát.”
Holott igény lenne rá. Bár az Allergia még mindig csak ismerkedik a piaccal, az egyéni megrendelések már nem idegenek számukra: „Megrendelésre sokszor csiszolok le és festek újra matrjoska babákat, volt, hogy fotó alapján. De zoknilényt és montázst is vállalok egyénileg.” A termékkínálat pedig folyamatosan bővül: „Nem szeretnék leragadni egy terméknél. Ha eszembe jut valami, megpróbálom megcsinálni. Ha pedig működik, csinálom tovább. Mindig belekezdek valami újba.”
Balázs fotói némileg komolyabb hangvételűek. Eredetileg az Allergia termékei miatt vett fotós szettet, ám hamarosan rájött, hogy ennél több rejlik benne: „Az egyik legnépszerűbb fotót háromhetes fotósmúlttal készítettem. Folyamatosan keresem a témát. Budapestet muszáj fotózni. Ez a legkelendőbb termék.”
Hiszen az üzletre is gondolni kell – Magyarországon dizájnvállalkozást vezetni nem könnyű dolog, bár Bea szerint lehetséges: „Aki talál jó menedzsert, azzal nem lesz baj. Látunk grafikusokat és fotósokat, akik a piacon próbálkoznak, és nem ők keresnek jól, hanem akik a kínai hűtőmágnest árulják. De nem lehetetlenség megélni ebből. A mi termékeinket szűkebb réteg keresi, de az a célunk, hogy hosszú távon ezt csináljuk.”
Ezért pedig mindent meg is tesznek: „Heti hét nap dolgozunk, hogy két napot tudjunk árulni, hogy az üzletekben és a webshopban folyamatosan legyenek termékek. Fel kell kutatni a bolhapiacokat. Fotózok, előhívatom, keretet veszünk, Bea pedig emellett készíti a montázsokat és zoknilényeket” – mondja Balázs.
De a nap végén Bea szerint valahogy mindig minden erőfeszítés megéri: „Szabadúszó bolondoknak tartjuk magunkat. Elég öntörvényű emberek vagyunk, sosem szerettük a kötöttségeket. Ezért is indultunk el ezen az úton. És szeretnénk is tovább haladni. Néha, ha rossz napunk van a piacon, eszünkbe jut, hogy jó lenne egy fix munkahely fix pénzért. De így legalább azt csináljuk, amit szeretünk. Már maga a szabadság gondolata is vigasztaló, amikor elegem van a hétköznapi dolgokból. De én osztom be a saját időmet. Nem parancsol senki. Nekünk ez kell. Mi ilyen emberek vagyunk.”
Az Allergia Design termékeit itt érheted el:
www.allergiadesign.com/
Gouba (Gozsdu udvar, vasárnaponként)
Kultúrzsibi (Gozsdu udvar, szombatonként)
Balázs fotóit pedig itt találod:
Cserépvár (Országház utca a budai Várban)
www.flickr.com/photos/santiagain/
Kanicsár Ádám András
Fotó: Sáfár Krisztián