A Gozsdu-udvar és ami mögötte van
A Gozsdu-udvar neve hallatán sokaknak rögtön a külföldi turistákkal telített, hangos éjszaka jut eszébe egy olyan helyen, ahol néha már átsétálni is nehéz. De vajon tudjátok, hogy mennyi mindent rejt valójában a Gozsdu? Hogy honnan hová jutott Budapest jelenleg egyik legnépszerűbb éjszakai negyede, és hogy milyen jó éttermeknek ad otthont a több mint 100 éves épületegyüttes?
Vissza a múltba és át a jelenbe
A hét épületből álló Gozsdu hat udvart fog közre, kétszáz méteres sétánnyal kötve össze a Király és a Dob utcát. Története egészen 1900-ig nyúlik vissza, amikor a román származású ügyvéd, Gozsdu Manó vagyonából létrehozott Gozsdu Alapítvány megbízta Czigler Győzőt, korának elismert építészét a tervek elkészítésével.
A Gozsdu-udvar a második világháborúig pezsgő életéről volt híres, viszont jelenlegi funkciójával ellentétben kereskedelmi központként funkcionált. A világháborúban a pesti gettó részét képezte, majd sokáig lakatlan volt az egész épületegyüttes.
Az évek múlásával a Gozsdu állapota egyre csak romlott, majd 2009-ben egy teljes körű felújítás eredményeként szépült és újult meg. Rengeteg új vendéglátóegység, főként étterem és bár nyílt benne, és lassan a turisták is meghódították a területet.
A külföldi turisták nagy száma miatt néhányan talán elkerülték eddig a városnak ezen részét, pedig tényleg érdemes ide ellátogatniuk.
Igazából én is sokáig kerültem a Gozsdu-udvart, amíg párszor – véletlenül vagy sem, de – odasodort az élet hétköznap este, és többször vacsoráztam ott különböző éttermekben. Igazából furcsa ezt kimondani, de a saját városomban egy külföldi srác szerettette meg velem újra a helyet, amikor egy találkozásunk alkalmával ő oda szeretett volna menni.
A spílerkedés a Gozsduban kezdődik
A Gozsdu-udvar egyik legrégebbi étterme a Spíler Original, amely 2012-ben nyitotta meg a kapuit, majd nagyon gyorsan közkedveltté vált. Alapvetően azt szeretem benne, hogy egy óriási, hangulatos teraszon tudok vacsorázni télen-nyáron. A felszolgálók kedvessége és lazasága pedig imponáló, mert én is sokkal jobban érzem magam ilyen környezetben, és koncentrálhatok kizárólag a vacsorapartneremre – főleg, ha egy randiról van szó.
A Spíler Original étlapján a nemzetközi finomságok mellett megtalálhatóak a magyar klasszikusok is. Ha külföldi vendéggel érkezünk, rögtön kezdhetjük a magyar konyha megízlelését egy gulyáslevessel, amit egy jó kolbász követhet. De azt hiszem, a kenyérlángos se maradhat ki a klasszikusok közül, bár ennyi étel elfogyasztása után biztosan az ágyban kötünk ki – és nem feltétlenül a vágyott értelemben.
Mivel azonban én jobban kedvelem a nemzetközi ízeket, már többször is a BBQ malacoldalast választottam, ami természetesen csak sült burgonyával és coleslaw-val az igazi.
A meleg társadalom számára a sör egy eléggé megosztó ital, és sokan abszolút távol tartják magukat a folyékony kenyértől, viszont egyre több meleg pasi érzi magáénak. Én úgy vagyok vele, hogy iszom is és nem is, nagyon kedvfüggő. Egy barátom sokáig próbálkozott vele, hogy megszerettesse velem, de csak félig sikerült neki.
Viszont a Spíler Original kézműves sörválasztéka mellett még én se tudtam kóstolás nélkül elmenni – ajánlom mindenkinek, hogy próbáljon ki egy pohárral a magyar sörgyártás remekei közül!
Ha pedig ebédidőben a közelben jártok, akkor térjetek be a Gozsduba, és vegyétek szemügyre a Spíler Original napi ebéd ajánlatát, mert minden napra tartogatnak számunkra valami finomat.
Pizzát a pizzástól
Jamie Oliver neve nem csak a gasztrofanatikusok körében ismerős. A fantasztikus tévés műsorairól és a Pucér szakács című könyvéről elhíresült brit séf rajong az olasz konyháért, és a világon már egyre több étterem viseli a nevét. Azt viszont biztosan kevesen tudják, hogy a budapesti étterem volt az első európai Jamie Oliver’s Pizzeria.
A pizza talán az egyik legegyszerűbb ételek közé tartozik, ennek ellenére jól elkészíteni mégsem olyan egyszerű. A Jamie Oliver’s Pizzeriában talán pont attól lesz jó a pizza, hogy csak egyszerűen, a legjobb alapanyagok felhasználásával készítik a fatüzelésű kemencében. Ha pedig elfogadtok egy tanácsot, akkor a pármait mindenképpen megkóstoljátok. De ha nem szeretnétek egy pizza miatt a Gozsduba menni, akkor házhoz is rendelhetitek a legnépszerűbb házhozszállítós applikáció segítségével.
Egy jó szex Tokióból és mellé egy bao Kínából
A Spíler Sanghai-ban hamarabb jártam, mint Sanghajban. Talán mondhatnám azt is, hogy egy kicsit a hely is inspirált arra, hogy ellátogassak a távol-keleti városba, de ez kevéssé lenne igaz. Az viszont kétségtelen, hogy a Spíler Shanghai hangulata leírhatatlanul hasonlít a 18 milliós kínai metropolisz atmoszférájához, a sötét és vöröses színek pedig nagyon jól visszaadják Sanghaj bujaságát.
Az igazi távol-keleti konyha legalább annyira közel áll hozzám, mint a távol-keleti pasik, így ezek kombinációja alkot számomra kiváló párost. Nem véletlen, hogy sokszor a gyomrom is kívánja a kínait. A bao burger az a kínai-amerikai koprodukciós étel, amit tavaly kóstoltam először Berlinben, és azóta, ahol meglátom az étlapon, tuti, hogy újra és újra át akarom érezni a bao adta ízorgiát. Ez a Spíler Sanghai-ban sem volt másképp, és rögtön ráugrottam a malaccsászár baóra, amit már csak a Tokio Sex nevű koktél tudott fokozni. A gin (vagy kérheted vodkával is), dinnyelikőr, maracujapüré és tonik kombinációjából születő nedű tökéletesen fokozta vágyaimat és hangulatomat egyaránt. Nem jártam rosszul: a kínai és japán párosból igazán jó este kerekedett, és hamar ágyba is kerültem.
Azóta már több éttermet is kipróbáltam este, és mivel felfedeztem, hogy több helyen van már ebédmenü, ezért hamarosan ebédidőben is birtokba veszem a Gozsdut.
Szóval ti se féljetek, a Gozsdu-udvar még sok meglepetést és izgalmat tartogat számotokra!
Erdei Zsolt