Vatikán: Az ír népszavazás az emberiség veresége
Az azonos neműek házasságáról szóló múlt pénteki írországi népszavazás és az igenek elsöprő győzelme az egész világot megmozgatta. Észak-Írországban tüntetést szerveznek a jogvédők, a távoli Ausztráliában konzervatív gondolkodású politikus érzi úgy, hogy a kontinensnyi méretű országban is eljött a változások ideje. De az eredményt nem hagyhatta szó nélkül a római katolikus egyház központja, a Vatikán sem.
A városállam részéről Pietro Parolin bíboros reagált a népszavazásra, „mélyen elszomorított az eredmény” – nyilatkozta. Az államtitkár, aki e pozíciójában a pápa után a második legnagyobb befolyású ember a Vatikánban, így folytatta: „Az egyháznak számolnia kell a valósággal, de olyan értelemben, hogy még elkötelezettebbnek kell lennie az evangelizációval kapcsolatban. Ez esetben nem kizárólag a keresztény értékek, hanem az egész emberiség vereségéről beszélhetünk.„
Parolin bíboros reakciója nem mellékesen jóval különbözik Diarmuid Martin dublini érsekétől, aki azt mondta: „Világos, hogy amennyiben ez a népszavazási eredmény a mai fiatalok gondolkodását tükrözi, úgy az egyháznak ideje frissíteni tudását a valóságról.” Írország hagyományosan erősen katolikus ország, ami magyarázza, hogy a nemzeti mellett miért akart a világegyház is reagálni az igenek 62 százalékos sikerére.
A pánik érthető, hisz világosan jelzi, milyen messzire távolodott saját tanításait illetően a római katolikus egyház a fiataloktól. Bár Ferenc pápának korábban volt néhány bizakodásra okot adó megszólalása, az LMBT-közösség elismerése várhatóan még hosszú évtizedekig téma lesz. Jó példája az elfogadás kínkeserves lassúságának, hogy bár Franciaország nyíltan meleg nagykövetet kívánt delegálni Vatikánvárosba, visszautasították megbízólevelét.