Trump nyíltan meleg politikusa a magyar kormány migránsellenességét reklámozza Washingtonban
A Washington Post tényfeltáró cikke nyomán idehaza az Index is beszámolt róla, hogy Richard Grenellt, a Fehér Ház ideiglenes titkosszolgálati igazgatóját korábban több milliós szerződés fűzte az Orbán-kormányhoz.
Grenell egykor befolyásos külpolitikai elemzőként szerzett hírnevet magának, majd az USA ENSZ-nagykövetének szóvivőjeként dolgozott, hogy aztán 2018-tól berlini nagyköveteként szolgáljon. Donald Trump idén februárban aztán kinevezte az Egyesült Államok valamennyi hírszerző ügynökségét összefogó Nemzeti Hírszerzési Igazgatóságának élére – ezzel az ország történetében először tölt be kormányzati vezető szerepet egy nyíltan meleg politikus.
Kinevezése ideiglenes, az elnöknek március elejéig állandó igazgatót kell kineveznie.
Ami miatt azonban Grenell felkeltette a Washington Post érdeklődését az az, hogy korábbi külpolitikai elemző cége, a Capitol Media Partners egyik legfontosabb ügyfele az Orbán-kormány által 2015-ben létrehozott lobbiszervezet, a Magyar Foundation of North America volt, amely 2016-ban több mint 600 millió forintnyi közpénzből amerikai republikánus képviselőknél lobbizott a magyar kormány kongresszusi védelméért, illetve migránesellenes álláspontot képviselő politikusok kampányát támogatta – a magyar adófizetők pénzéből. Grenell cége az adókimutatások alapján több, mint 100 ezer dollárt (körülbelül 30 millió forintot) kapott a magyar kormánytól „PR-szolgáltatások” címén.
A Washington Post újságírói a különféle adatokat összevetve észrevették, hogy amikor Grenell nagyköveti kinevezése előtt nyilvánosságra hozta a több mint 28 külföldi szereplőnek végzett munkáját, a listából kihagyta a magyar kormányt. A lap szerint Grenell magyar kormánynak végzett munkája felkeltette az Obama-kormányzat igazságügyi minisztériumának érdeklődését is, mely azt vizsgálta, hogy tevékenysége alapján nem kéne-e „külföldről finanszírozott ügynök“-ként regisztrálni. A „Foreign Agents Registration Act“ nevű törvény előírja, hogy a külföldi kormányzatok érdekében lobbizó személyeknek jelezniük kell az igazságügyi minisztériumnak, hogy pontosan kinek és milyen munkát végeznek. A lap által megszólaltatott lobbiszakértő szerint a törvény hatálya alá eshetnek az olyan amerikai nonprofit szervezetek is, melyeket nagy részben külföldi kormányzatok finanszíroznak.