Szöulban tartották Ázsia egyik legnagyobb pride felvonulását
Mintegy 150 ezren gyűltek össze szombaton Szöul központjában az éves pride felvonulásra, amely az egyik legnagyobbnak számít Ázsiában. A Szöuli Queer Kulturális Fesztivál idén ünnepelte a 25. évfordulóját.
A Szöul fő tömegközlekedési csomópontjait körülvevő területek megteltek szivárványos ruhákat és sminket viselő résztvevőkkel, és sokan a hagyományos szivárványos kiegészítők mellett narancsságra lufikkal érkeztek – ez ugyanis az idei fesztivál színe. A szervezők közleménye szerint a narancs a vörös és a sárga közötti átmenetet szimbolizálja a színskálán. “Nem tartozik sehová, hanem önállóan létezik, a mi queer létezésünkhöz hasonlóan.”
From the street parade at Seoul Pride pic.twitter.com/KAUOYxYL9Z
— Raphael Rashid (@koryodynasty) June 1, 2024
Ahogy a városban tartott nagy létszámú rendezvények, úgy a pride fesztivál is mindig a városháza előtti teret használta helyszínként, az utóbbi két évben azonban a szöuli önkormányzat ezt nem tette lehetővé a queer fesztivál számára.
Szöul konzervatív polgármestere, O Szehun „személy szerint nem tud egyetérteni a homoszexualitással”, de a városi hatóságok mindig arra hivatkoznak – kizárólag a pride estében -, hogy a helyszínt már más rendezvény miatt lefoglalták ugyanarra az időpontra. A mindenki számára átlátszó kifogások azonban épp ellentétes hatást érnek el: a felvonulás csak még láthatóbbá válik a helyiek számára, mert a rendezvény így a városháza körüli terület helyett a belvárosi utcákban haladt.
A pride szervezői szerint három másik, a szöuli önkormányzathoz tartozó helyszínnek, köztük a szöuli történeti múzeumnak is megtiltották, hogy a queer fesztiválhoz kapcsolódó eseményt fogadjanak be, mivel az „társadalmi konfliktust okozhat”, írja a Korea Times.
Az országban semmilyen formában nem ismerik el a törvények az azonos nemű párok kapcsolatát, így se házasságkötésre, se élettársi kapcsolat létesítésére nincs lehetőség. Ráadásul az érvényben lévő jogszabályok nem tartalmazzák a szexuális orientáción alapuló diszkrimináció tilalmát sem.
Dél-Koreában a különböző LMBTQ-fesztiválok gyakran kerülnek evangéliumi keresztény csoportok célkeresztjébe, akik időnként vizes palackokat dobálnak a pride felvonulókra, szóban gyalázzák őket, vagy megpróbálják a menet útját akadályozni azzal, hogy az úttestre fekszenek.
Idén néhány száz méterre a pride felvonulástól a keresztény ellentüntetők az azonos nemű párok házasságát elítélő táblákat tartva tiltakoztak, valamint azzal a felirattal, hogy “a vérrel és verejtékkel felépített ország a homoszexualitás miatt omlik össze”.
„Azért ellenezzük a homoszexualitást, mert azt akarjuk, hogy ezek, akik »homoszexuálisnak« tartják magukat, igazán boldogok legyenek, ha elfogadják Isten útját, amely csak egy férfi és egy nő egyesülését teszi lehetővé” – mondta az AFP-nek Csang Mijong, egy 65 éves ellentüntető.
A világon a legalacsonyabb, 0,72-es termékenységi rátájával bíró Dél-Koreában történelmi mélységben van a születések száma, és emiatt többen az LMBTQ közösséget hibáztatják. A homoszexualitást keresztényi meggyőződésből ellenző parlamenti elnök, a korábbi oktatási miniszter Kim Dzsipjo szerint a leszbikus nők és meleg férfiak “meggyógyítása” után újra több gyerek születne. Az idei pride elleni tiltakozás plakátja is az átnevelő terápiákat reklámozta.
On the day of Seoul Pride radical Christians will be holding a large protest. And this „coming out again” festival to promote their vile conversion therapy agenda. The same movement that people in politics, incl. outgoing National Assembly speaker, suggest can help low birthrate. pic.twitter.com/E4pA1xxRsO
— Raphael Rashid (@koryodynasty) May 22, 2024
Dél-Korea 52 milliós lakosságának közel negyede keresztény, és ezek a hívők jelentős politikai bázist jelentenek a politikusok számára. A szexuális orientáción történő diszkriminációt tiltó törvények elfogadására tett kísérletek 2007 óta nem valósulnak meg, mivel a törvényhozók a konzervatív és vallási szervezetek nyomása alatt állnak. „Nem lenne túlzás azt állítani, hogy a szexuális kisebbségek emberi jogai a koreai társadalomban visszafejlődtek, ahelyett hogy megfelelnének a globális normáknak” – mondta a Szöuli Queer Kulturális Fesztivál egyik szervezője.