Óriási világ kis színpadon – Kongó nyugati fűszerekkel a Trafóban
Bár napjainkban divat lett a kritikai hozzáállás a globalizáció irányába, a Trafóba most érkezik egy darab, ami megmutatja, hogy milyen pozitív ereje és hatása lehet a világ összezsugorodásának. Kongó Magyarországon, nyugati és afrikai fűszerekkel.
A Brüsszelben élő kanadai koreográfus Budapesten a Trafóban mutatja be egy német dj-vel és magyar vendégművésszel a Kongó ihlette Kinshasa Electric-et. Mennyi ország egy mondatban, ugye? Ez pont jól leírja a Kinshaha Electric lényegét: egy előadás, amelyben nem számítanak a kilométerek, és amelyben a kultúrák hangos és dinamikus egyveleget alkotnak.
Minden 2010-ben és 2012-ben kezdődött, amikor Ula Sickle a kongói Kinshasa városába látogatott néhány szólóelőadás létrehozása céljából. Ám hamarosan rájött, hogy a két projektnél sokkal több rejlik az országban. Az itt tapasztalt kulturális pezsgés olyan szinten érintette meg a művészt, hogy hamarosan visszatért az afrikai országba, hogy a helyi tradicionális ritmusok és a nyugati kultúra keverékéből gyűjtsön egy marokkal és azt az egész világon bemutassa, jól felrázva és gazdagon ízesítve. A küldetés során nem volt egyedül. Társult hozzá három kongói táncos, Joel Tenda, Popol Amisi és Jeannot Kumbonyeki, később pedig egy német dj, Daniela Bershan alias Baba Electronica is – utóbbi azzal a céllal, hogy a kezdeti minimalista zenéből rétegről rétegre valami komplexebb végeredmény szülessen.
Elmondásuk szerint ihlet volt bőven. Danielát lemezlovasként elbűvölte a hangok sokasága a nyüzsgő városban, és az is, hogy a nyugati stílusok milyen gyorsan érnek el a világ másik végébe. „Az emberek talán nem sokat utaznak, de a zene folyton úton van, az afrikai fővárosoktól kezdve Európán át az USA-ig” – nyilatkozta az Agenda Magazinnak. Sickle ugyanezt tapasztalta a tánccal kapcsolatban is: a kongói klubokban a nyugati tánclépések és mozgáskultúra ugyanúgy jelen van, mint Európa bármely metropoliszában, ám itt igazi fűszerként jelenik meg Angola és Tanzánia hatása az emberek mozgásában.
Sickle megannyi ország kultúráját és érzéseit hordozó táncshow-ját Magyarországon még extrábban fűszerezi meg egy magyar meglepetésvendéggel, hogy így is bizonyítsa: a kultúrák között nincsenek kilométerek. A Kinshasa Electric színesen, könnyeden, egy nagy buliként mutatja meg, hogy a zene és a tánc valóban globális nyelvek: összekötik a világ városait, feldolgozzák a világ eseményeit és minden lépést, minden ritmust képesek átmosni úgy egy másik kultúrán, hogy a végeredmény még gazdagabb és még színesebb legyen.
A Kinshasa Electric nemcsak egy afrikai klubot fog elhozni a Trafó színpadára, hanem kulturális falatokat Kongóból, Lengyelországból, Kanadából, Németországból, Izraelből, Belgiumból és persze Magyarországról. A színpadon álló táncosok minden mozdulata és az őket kísérő minden ritmus, sőt, a rajtuk lévő minden outfit – hiszen a divat keveredése és oda-vissza hatása a kontinenseken keresztül éppen olyan fontos, mint a zenéé és táncé – egyszerre idegen és egyszerre ismerős. A Budapest Tavaszi Fesztivál és Trafó közös programsorozata, a Flander on the Move keretein belül megvalósuló vendégelőadás tökéletesen mutatja be, hogy a világ milyen kicsi, mégis milyen óriási, és hogy a kulturális különbségekből nemcsak konfliktusok, de varázslatos, színes, izgalmas és nem utolsósorban nagyon-nagyon szórakoztató dolgok születhetnek.
A Kinshasa Electric új világot teremt a színpadon a Föld távoli pontjainak összekötésével. Egy világot, ahol a sokszínűség csodálatos és ahol két kultúra nem szembenéz egymással, hanem összeölelkezik. Egy világot, amiben jobb volna élni. Most lesz rá néhány óránk.
Ula Sickle: Kinshasa Electric
Trafó Kortárs Művészetek Háza
1094 Budapest, Liliom u. 41.
2016.04.15. 20:00
2016.04.16. 20:00
www.trafo.hu