Mit tehetünk a koronavírus idején a lelki egészségünkért?
A koronavírus helyzetre való tekintettel a Háttér Társaság összegyűjtött több hasznos gyakorlati tippet arról, mit tehetünk ilyenkor a lelki egészségünkért, valamint megtudható, mely szolgáltatásai elérhetőek a továbbiakban is. A tájékoztatót változtatás nélkül közöljük.
A jelenlegi helyzetben sok embert (ha nem mindenkit) elkezdett foglalkoztatni a testi egészsége. De a vírus jelenléte által kiváltott érzések a mentális egészségünkre is hatással lehetnek. Rengeteg információ és hatás ér minket, szinte lehetetlen elkerülni az ezzel kapcsolatos híreket, amelyeknek nehéz nem a befolyásuk alá kerülni.
Még ha úgy is érezzük, hogy a sok információ eláraszt minket, nem jó taktika figyelmen kívül hagyni minden koronavírussal kapcsolatos hírt. Érdemes megtalálni az egyensúlyt. Ehhez az első lépés kiválasztani, hogy milyen forrásokból tájékozódunk, mi az a mennyiség, amennyit olvasva úgy érezzük, hogy kellően naprakészek vagyunk, de nem temet minket maga alá az információ mennyisége. Tegyünk rendet a közösségi média felületeken is: gondoljuk át, melyek azok az oldalak, kik azok az ismerőseink, akik túl sok mindent osztanak meg a vírussal kapcsolatban. Rendben van kikapcsolni az értesítéseket is, ha úgy érezzük, erre van szükségünk. A túl sok hír olvasása szorongáshoz, sőt akár pánikreakciókhoz is vezethet, ezért figyeljünk oda magunkra!
Az otthoni munka is sokak számára jelenthet kihívást. Az, hogy naponta elmegyünk dolgozni vagy iskolába, találkozunk a kollégáinkkal, barátokkal, vannak kötelező programjaink, feladataink, ad egy keretet a napjainknak. A napi rutin, a keretek megléte kiszámíthatóságot ad, ez pedig biztonságérzetet. Előfordulhat, hogy hirtelen olyan helyzetben találjuk magunkat, hogy nincsenek meg ezek a keretek, amelyekhez eddig igazítottuk a napunkat. Elsőre ez remekül hangzik, hiszen úgy érezhetjük, hogy hirtelen sokkal több időnk lesz mindenre, kevesebb zavaró tényező lesz körülöttünk, de az, hogy hirtelen megszűnnek a szokásos keretek, ahhoz vezethet, hogy szétfolynak a napjaink, és egyatalán nem érezzük magunkat produktívnak.
Ezért fontos, hogy az otthon töltött napoknak is adjunk struktúrát, legyen meg a rutin a home-officeban is. A munka megtervezése mellett szakítsunk időt azokra a dolgokra is, amik kikapcsolnak: zenehallgatásra, olvasásra vagy bármilyen hobbinkra. Az, hogy nem megyünk közösségbe, nem kell, hogy azt jelentse, hogy teljesen elvágjuk magunkat a szociális kapcsolatoktól. Hívjuk fel hozzátartozóinkat, barátainkat, hiszen ezek a fontos kapcsolatok azok, amelyek a helyzettel kapcsolatban megélt stressz és nehéz érzések kezelésében is segíthetnek.
Mindenki másképp gondolkodik, és másképp éli meg ezt a helyzetet. Ha félelmet érzünk, negatív gondolataink vannak a helyzettel kapcsolatban, próbáljuk meg racionalizálni ezeket a gondolatokat. Azonosítsuk be azokat a gondolatokat, amelyek a legnagyobb félelmet keltik bennünk, és próbáljuk átkeretezni őket. Nézzük meg, mennyi a valóságtartalma egy gondolatnak, és mi az, ami azt bizonyítja, hogy nem reális, ezután pedig fogalmazzuk át őket. Hasznos lehet, ha le is írjuk őket. Amikor úgy érezzük, hogy a negatív gondolatok felülkerekednek, emlékeztessük magunkat arra, hogy hogyan kereteztük át őket. Érdemes kipróbálni valamilyen relaxációs technikát is, ezekhez találhatunk videókat az interneten.
Találjuk meg azokat a lehetőségeket, amelyek segítenek kiszakadni egy kicsit, keressünk dolgokat, amiket hasznosnak érzünk, vagy jó érzéssel töltenek el minket.
Íme pár javaslat:
- részt venni egy online kurzuson, tanulni valami újat
- régen halogatott könyvek elolvasása
- filmnézés
- naplóírás
- önismereti munka
- megtanulni egy új kézműves technikát
- otthoni torna, jóga, testmozgás
Ha úgy érezzük, szükség van valakire, aki meghallgat minket akár a helyzet okozta rossz érzéseink miatt, akár valami egyéb problémánk miatt (hiszen attól, hogy koronavírus-járvány van, a többi lelki problémánk nem oldódik meg magától), a lelkisegély-vonalak továbbra is működnek, és a legtöbb pszichológus online próbálja meg folytatni a munkáját.
Ne féljünk segítséget kérni, és figyeljünk oda egymásra is, ismerjük fel, ha valakinek a környezetünkben támogatásra van szüksége!
A Háttér Társaság elérhető segítő szolgáltatásai:
Személyes Segítő Szolgálat
Új kliensekkel az üléseket határozatlan ideig csak online kommunikációs csatornán áll módunkban megtartani.
A folyamatban lévő segítéseknél a segítő dönt, hogy online vagy személyesen halad tovább a folyamat.
További információ és bejelentkezés: http://hatter.hu/szemelyes
Információs és Lelkisegély Szolgálat
Operátoraink a megszokott időben fogadják a megkereséseket (18-23 óráig).
ingyenesen elérhető zöld szám mobilról és a legtöbb szolgáltatótól: 137-37
normál díjas vonalunk: +36 1 329 33 80;
SKYPE mindennap 18-23 óráig: „segelyvonal”;
Chat: http://chat.hatter.hu, hétfőn és szerdán 18-23 óráig;
Email: lelkisegely@hatter.hu.
További információ: http://hatter.hu/lelkisegely
HIV Segítő Szolgálat
Segítő beszélgetéseket határozatlan ideig csak online kommunikációs csatornán áll módunkban megtartani.
A szűrésre és gondozásba vételre kísérés átmenetileg szünetel.
További információ és bejelentkezés: http://hatter.hu/hiv/hiv-segito-szolgalat
HIV-Vonal
Zavartalanul működik továbbra is.
A HIV-vonal elérhető:
minden nap 6-22 óraig, a +36 (1) 6 333 455, budapesti vonalas tarifával elérhető telefonszámon;
e-mailben a hivvonal@hatter.hu címen.
További információ: http://hatter.hu/hiv/hiv-vonal