Meleg flamingópár nevel magára hagyott fiókát egy angliai állatkertben
Az Egyesült Királyságban élő meleg flamingópár, Curtis és Arthur fiókát fogadtak örökbe. A paigntoni állatkert gondozói sem biztosak abban, hogyan is lett kettejüknek tojása, de a legvalószínűbb magyarázatuk az, hogy egy másik pár által magára hagyott tojást vettek gondozásba.
Pete Smallbones, az állatkert madárvédelmi munkatársa a Daily Mailnek azt mondta, hogy nem teljesen ismert még, hogy az azonos nemű szülői magatartás hogyan alakult ki az állatvilágban, bár ismert jelenség a chilei flamingóknál és más madárfajoknál is. Arra ugyanakkor nincs bizonyíték, hogy jelen esetben a pár a közös fiókanevelésen túl szexuális kapcsolatban is állna egymással.
A frissen kikelt fióka a „szerelmi lagúna” projekt gyümölcse, amely a Love Island című valóságshow-ról kapta a nevét, és ennek során dokumentálják a flamingók párválasztását a nyár folyamán. Az állatkertben 51 flamingó él, és a nagyközönség egy médiakampány keretében adhatott nekik nevet a fiókáknak.
View this post on Instagram
A paigntoni állatkert a programmal is fejezi ki elkötelezettségét az egyre veszélyeztetettebb faj megőrzése iránt – 2018 óta ez az első alkalom, hogy az állatkertben fiókák születtek.
A flamingótojások körülbelül 28 napos időszak után kelnek ki, ennek során mindkét szülő a fészken kelteti őket. A szürke, pelyhes tollakkal borított fiókák még egészen másképp nézhetnek ki, mint felnőtt társaik. A chilei flamingók Dél-Amerikában őshonosak, és több országban is élnek a sekély vizű tavakban. A faj vadon élő egyedszáma folyamatosan csökken számos tényező, többek között a tojásaik begyűjtése, a turizmus okozta zavarás és élőhelyüknek a bányászat miatti minőségromlása miatt.
A korábbi években számos esetben jelentettek különböző állatkertek fiókát nevelő azonos nemű madárpárokat. Többek között 2022-ben egy New York-i állatkertben pingvinek, 2017-ben Amszterdamban keselyűk gondoskodtak fiókákról. A hawaii Oahu szigeten pedig arról számoltak be, hogy a Laysan-albatroszok párjainak 31 százalékát két nem rokon nőstény alkotta, a faj pedig arról ismert, hogy a párok közösen nevelik a fiókákat.
A közelmúltban mutatták be az NBC természetfilmjét, és a Queer Planet arra vállalkozik, hogy biológusai közelebbről is megvizsgálják az állatvilágot, ami közel sem annyira heteró, mint azt gondolni szokás.