Filmajánló az Öngyilkos osztag árnyékából
Bár a nyár általában leginkább a blockbusterekről, a csapból is folyó szuperhősökről szól, azért a figyelmes filmfaló találhat kincseket is a műsoron. Első ajánlatunk egy 2015-ben megjelent argentin mozi, amely megtörtént eseményeket dolgoz fel. A másik pedig a 11 Oscar-díjat nyert Ben Hur kvázi remake-je. Azért kvázi, mert a rendező az 1959-es film alapjául szolgáló regényt dolgozta fel.
A klán
Az argentin filmgyártás nem csak a szappanoperákról szól, bármennyire is szeretnék ezt elhitetni velünk a kereskedelmi csatornák. Ennek legújabb bizonyítéka Pablo Trapero rendező 2015-ben készült filmje, ami kis késéssel érkezik meg a hazai mozikba. A címben szereplő klán nem más, mint a hírhedt Puccio család, akik a nyolcvanas években elég egyedi családi vállalkozásba kezdtek: embereket raboltak el és tartottak fogva a váltságdíj kifizetéséig. Az anyagi és talán politikai érdekek által vezérelt bűncselekmények végső eredménye három holttest lett. Az Argentínában jól ismert, nálunk azonban az újdonság erejével ható történet apa és fia, Arquímedes és Alejandro nem egyszerű dinamikával működő kapcsolatára koncentrál. Az egyik főszerepet az argentin sztárszínész, Guillermo Francella alakítja, aki itthon sem ismeretlen: a 2009-es, Oscar-díjas Szemekbe zárt titokban már megbizonyosodhattunk képességeiről. A hazájában nézettségi csúcsot döntő alkotás a Velencei Filmfesztiválról a legjobb rendezőnek járó Ezüst Oroszlánnal távozott, de a TIFF versenyprogramjában is láthatta a közönség. Az izgalmas történet jó helyre került, hiszen a rendező és írótársai rendhagyó életrajzi filmjükkel sikeresen egyesítették saját stílusukat, valamint a populáris történetmesélés eszközeit. A találóan válogatott zenék iróniájával és a nyomasztó képek erőszakosságával egészen új mélységekig tekinthetünk be a Puccio család életébe – Almodóvár ajánlásával.
A klán (16) – (El Clan)
Színes, feliratos, argentin-spanyol életrajzi dráma, 110 perc, 2015
Bemutató: július 21.
Rendező: Pablo Trapero
Forgatókönyvíró: Esteban Student, Pablo Trapero
Operatőr: Julián Apezteguia
Producer: Agustín Almodóvar, Pedro Almodóvar, Esther García, Hugo Sigman, Pablo Trapero
Szereplő: Guillermo Francella, Antonia Bengoechea, Giselle Motta, Peter Lanzani, Lili Popovich
Ben Hur
Kevés nagyobb szabású és ikonikus alkotás van a filmtörténelemben, mint William Wyler mozija, az 1959-es Ben-Hur. Miután 11 Oscar-díjjal jutalmazták és az egész világ imádja, és mellesleg úgy jó, ahogy van, felmerül a kérdés: vajon miért kell remake-et csinálni belőle? Nem is kell. Timur Bekmambetov kazah származású rendezőnek sem ez volt a célja. Inkább visszanyúlt az 1880-ban megjelent Lew Wallace-regényhez és új perspektívából közelítette meg Júda Ben-Hur és Messala történetét. Júda Ben-Hur herceget – akit fogadott testvére, Messala, a római hadsereg tisztje hamisan vádol árulással – megfosztják nemesi címétől és rabszolgaságba kényszerítik, ezért hátra kell hagynia családját és szerelmét. Több évet tölt a tengeren hánykolódva, mielőtt bosszúra szomjazva hazatérne. Ehelyett azonban megváltásra lel, hiszen Júda és Krisztus útja többször keresztezi egymást a történet során. Bekmambetov a költségvetés nagy részét természetesen a látványra fordította. Az Éjszakai őrség ismeretében a vizuális megjelenést illetően nem lehetnek kétségeink. A 21. századi technika garantálja a székbe döngölő élményt, de az alkotók azért igyekeztek a valóság talaján maradni. A film nagy része Rómában készült, a CGI helyett pedig a praktikus effektekre koncentráltak: a híres szekérverseny-jelenetet 45 napon át forgatták. A Hollywood Reporter szerint a Ben-Hur 2016 egyik legkockázatosabb vállalkozása. Azért félteni nem kell, hiszen egy Oscar-díjas forgatókönyvíró és egy tehetséges rendező vette kezébe az alapanyagot.
Ben Hur (12E) – (Ben-Hur)
Színes, szinkronizált, amerikai történelmi film, 2016
Bemutató: augusztus 18.
Rendező: Timur Bekmambetov
Forgatókönyvíró: Keith R. Clarke, John Ridley
Operatőr: Oliver Wood
Producer: Mark Burnett, Sean Daniel, Duncan Henderson, Joni Levin
Szereplők: Jack Huston, Nazanin Boniadi, Haluk Bilginer, Pilou Asbaek, Marwan Kenzari, Rodrigo Santoro, Moises Arias, Morgan Freeman
Robi