Először fogadhatott örökbe gyermeket azonos nemű pár Tajvanon
Tajvanon azonos nemű házaspár első alkalommal fogadhatott örökbe olyan gyermeket, aki egyiküknek sem vér szerinti rokona. Ezt csak úgy tudták elérni, hogy a bíróságon támadták meg a helyi jogszabályokat, számol be róla a Guardian.
A sajtó élénk érdeklődése közepette a házaspár, Wang Chen-wei és Chen Chun-ju a kislányuk társaságában a tajpeji anyakönyvi hivatalban írták alá az örökbefogadási iratokat. A hosszas jogi küzdelemről szólva elmondták, jobban örültek volna, ha az eljárás az ő esetükben is ugyanolyan természetes lehetett volna, mint a többi pár esetében.
一起見證!
全台第一對同志無血緣家庭登記 ❤️🧡💛💚💙💜更多視角可以看大平台 IG:@equallove.tw
Közzétette: 彩虹平權大平台 – 2022. január 12., szerda
Tajvanon 2019-ben valósult meg a házassági egyenlőség, ezzel Ázsiában elsőként itt köthetnek házasságot az azonos nemű párok. Ugyanakkor nem szűnt meg automatikusan az összes jogi egyenlőtlenség – az örökbefogadás kérdésében például a közös örökbefogadásra akkor van lehetőség, ha a gyermeket a pár egyik tagjához vérségi kötelék fűzi. Ilyen megkötés nincs a többi pár esetében, egyedülállók vagy heteroszexuális házaspárok számára elérhető az örökbefogadás.
“Az örökbefogadásra készülő azonos nemű családok kénytelenek választani a gyermekek és a házastársak, valamint az örökbefogadás és a házasság között” – írta Chen és Wang a Facebook-oldalukon nem sokkal az örökbefogadási papírok aláírása után.
Mindezt saját tapasztalatból is tudják. A pár több mint 16 éve van együtt, és közösen vágtak bele az örökbefogadásba. Elhalasztották a házasságkötésüket, hogy Wang befejezhesse a kislányuk örökbefogadását, majd bíróságra vitték az ügyet, hogy Chent is ismerjék el szülőként. December 25-én a kaohsziungi bíróság úgy döntött, hogy egy gyermeket nem érhet hátrányos megkülönböztetés az őt örökbefogadó házaspár jogi státusza miatt. Az ítélet lehetővé tette Chen számára, hogy Wang mellett ő is szülőként legyen bejegyezve.
Chu Chiajong, a tajvani LMBT Family Rights Advocacy szervezet igazgatója szerint ez bátor döntés volt, mivel a bíró úgy ítélte meg, hogy a gyermek érdeke a legfontosabb, amit az szolgál, ha a két szülő a törvény szerint egyenlőnek tekinthető. „Végre valaki elismerte, hogy az egész a gyermek érdekeiről szól, nem csak egy LMBTQ pár jogairól” – mondta Chu. Bár az ügy reményt adhat a családalapításban reménykedő azonos nemű pároknak, az ítélet nem teremt precedenst, az csak az adott ügyre vonatkozik. Chu szerint ezért továbbra is szükség van jogi változtatásra. A megoldás azonban egyszerű, tette hozzá: „Csak egyetlen szót kell kijavítani az azonos neműek házasságáról szóló törvényben, kizárólag a „vérségi” szót. Ha megszabadulnánk ettől, az lehetővé tenné az LMBTQ párok számára az örökbefogadást”.
A kérdés rendezésére egy parlamenti képviselő, Fan Yun már beadott egy törvényjavaslatot, de az több mint egy éve elakadt a tajvani parlamentben. A képviselő csütörtökön arról beszélt a médiának, csak arra várnak, hogy az igazságügyi minisztérium végre előterjessze a javaslatot.