„Elhagyott a remény” – Egy meleg afgán fiatal beszámolója
A PA hírügynökségnek számolt be borzasztó afganisztáni megpróbáltatásairól Sara, akinek vezetéknevét saját kérésére nem hozták nyilvánosságra. A 23 éves fiatalt tálibok próbálták megölni múlt héten, ám csodával határos módon megmenekült. „Szégyelljétek magatokat, itt az ideje, hogy végezzünk az olyan emberekkel, mint ti” – emlékszik vissza a hallottakra.
Sara testén 18 vágott sebet ejtettek késsel, többek között a lábain, a hasán és a hátán is, amelyeket össze kellett varrni. „Elhagyott a remény” – mondták a PA-nek.
Sara szállását és étkezését egy Kaliforniában élő afgán-amerikai meleg aktivista Nemat Sadat segített fizetni a támadás óta. Sadat egy GoFundMe oldalon gyűjt adományokat LMBTQ-afgánok megsegítésére, mióta a tálibok 2021 augusztusában átvették a hatalmat a közép-ázsiai országban.
Sadat a hírügynökségnek elmondta, az afganisztáni queer közösség tagjai „úgy érzik, totális vereséget szenvedtek, semmit sem tudnak tenni, hiszen még a szövetségeseik is elhagyták őket és hátat fordítottak nekik„.
A Human Rights Watch és az OutRight Action International januárban közzétett jelentése szerint az LMBTQ-afgánok a tálibok hatalomátvétele óta „egyre kétségbeejtőbb helyzetbe” kerülnek.
A 43 oldalas jelentés, amelynek címe „Még ha az égbe mész is, mi megtalálunk”, 60 queer afgánnal készített interjúkat tartalmaz, amelyeket tavaly október és december között készítettek, és példákat részletez a fenyegetések, az erőszak és a szexuális jellegű támadások területéről.
„Nehéz túlbecsülni, hogy a tálib uralom visszatérése milyen pusztító és félelmetes volt az LMBTQ-afgánok számára” – mondta J. Lester Feder, az OutRight Action International vészhelyzeti kutatásért felelős vezető munkatársa.
„Beszéltünk olyan LMBTQ-afgánokkal, akik túlélték a csoportos nemi erőszakot, idegenek támadásait, vagy akiket saját, tálibokhoz csatlakozott családtagjaik üldöztek, és nincs reményük, hogy az állami intézmények megvédik őket. (…) Azoknak az LMBTQ-embereknek, akik el akarnak menekülni az országból, kevés jó lehetőségük van; Afganisztán legtöbb szomszédja szintén kriminalizálja az azonos neműek közötti kapcsolatokat.”