Az örmény bíróság nem ad ki egy csecsen férfit Oroszországnak
A jereváni bíróság úgy határozott, elutasítja Oroszország kiadatási kérelmét Szalman Mukajevvel szemben – írja a The Moscow Times.
A csecsen férfi azután szökött meg az országból, hogy a hatóságok letartóztatták és megkínozták, arra kényszerítették, hogy romantikus kapcsolatot valljon be egy férfi ismerősével és segítsen a hatóságoknak az interneten meleg férfiakra vadászni.
Miután szabadon engedték, Mukajev Örményországba szökött. Az orosz hatóságok elfogatási parancsot adtak ki ellene.
Az SZK SOS szervezet szerint – akik több embernek segítettek már megszökni Oroszországból – az örmény bíróság azzal az indokkal utasította el a kiadatási kérelmet, hogy az LMBTQ emberek nincsenek biztonságban Csecsenföldön, Oroszországban pedig a homofób törvények miatt a jogaik sérülhetnek.
A bíróság felrótta Oroszországnak azt a legfelsőbb bírósági határozatot is, mely szélsőséges szervezetnek nyilvánítja a „nemzetközi LMBTQ mozgalmat”.
„Ezek a hivatalos eljárások de facto arra ösztönzik a társadalmat, hogy legalizálja az erőszakot és az LMBT közösség tagjainak üldözését” – idézte az SZK SOS a bírósági ítéletet. Az örmény bíróság menedékjogot és menekültstátuszt is adott Mukajevnek.
Bár a bíróság hozzáállása az adott kérdéshez üdvözítő, meg kell jegyeznünk, hogy Örményország maga sem áll túl jól LMBTQ jogok terén. A homoszexualitás ugyan legális, az Equaldex egyenlőségi indexén csak 27 pontot értek el, és a világ országai között a 136. helyen vannak. A társadalom általános véleménye sem túl pozitív az LMBTQ emberekről és a többség nem támogatja az azonos nemű párok házasságát sem.
Csecsenföldön nagyon súlyos az LMBTQ közösség helyzete, az SZK SOS nem első alkalommal menekít ki megkínzott embereket.