Argentína már nem számít többé LMBTQ paradicsomnak
Argentínában kezd az LMBTQ közösség helyzete súlyossá válni, miután idén májusban négy leszbikus nőt felgyújtottak egy panzióban. Aktivisták szerint az eldurvuló homofóbia mögött a szélsőjobboldali politikai vezetés áll – írja a CNN.
Május 6-án két leszbikus pár szállt meg egy Buenos Aires-i panzióban, egy szobában. Egy férfi tört be hozzájuk, és felgyújtotta őket. A négy nő közül csak egyikük élte túl a támadást, annak köszönhetően, hogy párja a testével védte a lángoktól.
A helyi LMBTQ jogvédők gyűlölet-bűncselekményként ítélték el a támadást, mondván, hogy a nőket szexuális identitásuk miatt vették célba. A rendőrség letartóztatott egy 62 éves férfit, aki az épületben lakott, de jelenleg nem kezelik az esetet gyűlölet-bűncselekményként, mivel szerintük az indíték még mindig nem tisztázott.
„A dolgok megváltoztak Javier Milei új kormányával” – mondta Maria Rachid, a Buenos Aires-i ombudsmani hivatal diszkriminációellenes intézetének vezetője, az argentin LMBTQ Szövetség (FALGBT) alapítója és elnökségi tagja.
„Az új kormány kezdete óta vannak olyan kormánytisztviselők, akik diszkriminatív módon fejezik ki magukat, és ezek a gyűlöletbeszédek, amelyek hatalmi pozíciókban lévőktől hangoznak el a közösségünk előtt, természetesen generálják – tulajdonképpen legitimálják – és támogatják ezeket a diszkriminatív álláspontokat, amelyeket aztán erőszakkal és diszkriminációval fejeznek ki a mindennapi életben” – mondta Rachid.
Argentína visszafelé fejlődik
Az új elnök, Milei már a választási kampányában is LMBTQ ellenes retorikát alkalmazott. Novemberben például egy interjúban azt állította, hogy nincs ellene az egyenlő házasságnak, majd utána a homoszexualitást az állatokkal való közösüléshez hasonlította. Diana Mondino, aki később Milei külügyminisztere lett az új kormányban, úgy nyilatkozott, hogy liberálisként ő támogatja az emberek szabad választását, például az egyenlő házasságot, de ha valaki úgy dönt, hogy nem mosakszik és tetves lesz, ne csodálkozzon, ha az emberek nem fogják kedvelni.
Milei a hatalomra kerülése után azonnal olyan lépéseket tett, amelyek meggyengítették az LMBTQ közösség jogi védelmét. Megtiltotta a gender-inkluzív nyelvhasználatot a kormányban, a nők jogaival és a sokszínűséggel foglalkozó minisztériumot egy jóval kevesebb hatalommal bíró államtitkárságra cserélte az Emberi Erőforrások Minisztériumához csatolva és megszüntette a diszkriminációellenes ügynökséget is.
Argentínában az új kormány regnálása óta megnőtt a szexuális orientációhoz vagy nemi önkifejezéshez kapcsolódó gyűlöletbűncselekmények száma, 2023-ban 133 ilyen esetet regisztráltak. A valós szám ennél sokkal több lehet, mivel sok esetet nem jelentenek a rendőrségen.
Az ország hosszú időn át Dél-Amerika egyik zászlóvivője volt LMBTQ jogok terén. Virágzott a melegturizmus, 2010-ben ez volt az első dél-amerikai – a világon pedig a tizedik – ország, ahol legalizálták az egyenlő házasságot.