A bolgár parlament hirtelen döntéssel betiltotta az „LMBTQ propagandát” az oktatásban
Az oroszbarát bolgár Újjászületés párt indítványára a parlament elfogadott egy új törvényt, mely megtiltja az „LMBTQ propagandát” az iskolákban és az óvodákban – írja a Balkan Insight.
A legnagyobb meglepetés azonban az volt, hogy a törvényjavaslatot nemcsak a jobboldali és oroszbarát pártok támogatták, de a legnagyobb EU-párti, nyugatbarát párt, a GERB soraiból is sokan szavaztak a törvény mellett.
A most elfogadott törvény értelmében a bolgár óvodákban és iskolákban tilos „a nem hagyományos szexuális irányultsághoz vagy a biológiai nemtől eltérő nemi identitáshoz kapcsolódó eszmék és nézetek közvetlen vagy közvetett propagálása, népszerűsítése és bátorítása”.
A szöveg azonban homályos, nem tér ki arra, hogy mi számít „propagálásnak” vagy „bátorításnak”, és hogy milyen „eszmék és nézetek” tiltottak pontosan. Emiatt pedig nehéz értelmezni a törvény hatályát. A jogszabály arra sem tér ki, hogy milyen szankciókkal büntetnék a megszegését.
A parlamenti vita alatt több képviselő is gyűlöletbeszéddel határos kijelentéseket tett. A szocialista Kornelia Ninova például arra hivatkozott, hogy őt több külföldön élő bolgár család is megkereste a nyugati „genderideológia” veszélyeivel, és kritizálta azokat, akik „délelőtt ezek, délután azok, este meg amazok”. A képviselő az Eurovíziós Dalfesztivált és a párizsi olimpia megnyitóját is „aggasztó példaként” említette.
A feminista LevFem szervezet szerint a törvény bevezetése miatt nehezebbé válik az LMBTQ diákok zaklatása elleni fellépés, hiszen ezentúl beszélni sem lehet majd semmilyen hasonló témáról az intézményekben. A Dejsztvie nevű LMBTQ szervezet úgy reagált a törvény elfogadására, hogy „a demokratikus átmenet 30 éve alatt Bulgária politikai elitje soha nem értette meg, hogy az emberi jogok a demokrácia alapját képezik”.
Az emberi jogi szervezetek tüntetésekre készülnek az országban, ahol évek óta egyre jobban elharapózik az oroszbarát retorika. 2023 februárjában például a helyi legfelsőbb bíróság úgy döntött, hogy a transzneműek többé nem jogosultak arra, hogy az identitásuknak megfelelően megváltoztassák a nemüket a személyi okmányaikban.