Nagyvilág

Burundi elnöke szerint a melegeket meg kell kövezni

 

Evariste Ndayishimiye, Burundi elnöke egy újságírói kérdezz-felelek során azt nyilatkozta, hogy a homoszexualitás nyugati import és a melegeket meg kellene kövezni – írja a France24.

A kelet-afrikai országban az LMBTQ embereket a társadalom kiközösíti és 2009 óta az azonos nemű emberek közötti szexuális kapcsolatot akár két év börtönnel is sújthatják.

„Ha meg akarják átkozni az országot, akkor fogadják el a homoszexualitást” – mondta az elnök. „Azt is gondolom, hogy ha Burundiban találunk ilyen embereket, jobb egy stadionba vinni és megkövezni őket. És ez nem lehet bűn”. 

Az elnök szerint a nyugati államok a melegjogokhoz kötik az anyagi segítségnyújtást. „Tartsák meg maguknak”reagált erre Ndayishimiye.

Az országban élő emberjogi aktivisták attól tartanak, hogy bár az elnök szavai mögött nincs jogerő, mégis felhatalmazzák az embereket az önbíráskodásra, egy olyan környezetben, amely már így is veszélyes az LMBTQ közösség számára.

Afrikában az utóbbi években elharapózott az LMBTQ közösség elleni gyűlölet, melyet sok országban jogszabályokkal is támogatnak. Különösen Kelet-Afrikában súlyos a helyzet, Ugandában például tavaly májusban lépett életbe az a jogszabály, amely akár halálbüntetést is kiszabhat „súlyos homoszexuális cselekmény” esetében. Kenyában a hatóságok hasonló intézkedéseket fontolgatnak az azonos nemű emberek közötti szexuális kapcsolat további büntetése érdekében. Tanzánia és Dél-Szudán is ezt tervezi.

A Human Dignity Trust felmérése szerint 31 afrikai országban büntetik még mindig az azonos nemű párok közötti kapcsolatot.

A szexuális irányultságon alapuló diszkriminációt a gyarmati törvényeknek köszönhetik ezek az országok, annak ellenére, hogy a gyarmatosítók, mint az Egyesült Királyság, Franciaország vagy Portugália már rég kivezették ezeket a törvényeket.

Burundi egyébként a világ második legszegényebb állama Dél-Szudán után.

 

 

hirdetés

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb
buy ivermectin online how to get ivermectin