Elindult a Magyar LMBT Szövetség „Itt vagyunk” országos emberi jogi kampánya
2015 márciusa és 2016 áprilisa között zajlik a Magyar LMBT Szövetség “Itt vagyunk”: országos emberi jogi kampány az LMBT emberek láthatóságáért és társadalmi befogadásáért nevű projektje. Célja, hogy a vidéken élő LMBT emberek láthatósága és részvétele a helyi döntéshozatali folyamatokban növekedjen. A kampányról a projekt két munkatársával, Milanovich Dominika projektkoordinátorral és Sinku Balázs projektasszisztenssel beszélgettünk.
A kampány a vidéki LMBT emberekre fókuszál. Miért?
Domi: Vidéken nagyobb a kirekesztés és az elutasítás mértéke, és a legtöbb LMBT civil szervezet és esemény is leginkább Budapestre koncentrálódik. Noha több városban léteznek már szerveződések, számuk aránylag alacsony, és a helyi aktivisták munkáját nehezíti az előítéletes légkör. Emiatt több futó projekt is irányul a vidéki LMBT emberek támogatására: a Labrisz Civil Kurázsi, a Háttér Vidéki közösségfejlesztés, illetve a Civil AIDS Fórum vidéki prevenciós projektje. Ebbe a sorba illeszkedik az „Itt vagyunk” kampány is.
Mennyiben más ez a projekt, mint a többi kezdeményezés?
D: A projekt sokféle programból áll. Képzéseket szervezünk vidéken élő tapasztalt és újonnan bekapcsolódni vágyó aktivistáknak; köztéri plakátkampánnyal készülünk, hogy nőjön Budapesten kívül is az LMBT emberek láthatósága; nyáron 10 vidéki városban két napra sátorral fogunk kitelepülni főterekre, érzékenyítjük az érdeklődőket.
Balázs: A projekt fókusza ősztől az érdekérvényesítés lesz. Egyetemi előadássorozatot szervezünk, illetve abban támogatjuk az aktivistákat, hogy helyi szinten változást tudjanak elérni a számukra fontos kérdésekben és befolyásolni tudják a döntéshozókat.
Miért jelentkeztetek a Szövetség által meghirdetett állásokra?
B: Nyíregyházi srácként megtapasztaltam, hogy mennyi előítélet éri az LMBT embereket. Később az Egri Főiskolán nyíltan meleg kari elnökként azt is megéltem, hogy sokan mellém álltak, és a fősulin az LMBT fiatalok elkezdték megtalálni egymást.
D: Számomra Győrben az LMBT témákat övező hallgatás volt meghatározó élmény. Nem láttam soha azonos nemű párokat a helyi sajtóban, vagy kézen fogva sétálni az utcán. Kamaszként nehéz volt mit kezdeni ezzel az információhiánnyal. Azon leszünk, hogy ebben változást érjünk el!
Nagyon kevés fizetett állás van LMBTQ területen ma Magyarországon. Milyen érzés volt, hogy benneteket választottak ki az állások betöltésére?
B: Éppen a Normafára buszoztam a barátommal, amikor megtudtam a hírt. Nagyon boldog lettem tőle, hiszen végre azzal foglalkozhatok, amit tanultam, amit igazán szeretnék csinálni.
D: Nagyon örültem neki. Emellett szerencsésnek éreztem magam. Tényleg elvétve akad itthon ebben a témában fizetett állás, a legtöbben önkéntesként dolgozunk, ahogyan én is tettem az utóbbi három évben a Budapest Pride csoportban.
Humen: Mi az, amit a legjobban vártok a projektben?
D: A köztéri plakátkampányt. Ha ma jársz-kelsz az utcán, sehol nem látsz LMBT embereket a hirdetési felületeken. Nem jó, hogy láthatatlanok vagyunk, és ezen változtatni szeretnénk.
B: Én a nyári utazásokat várom a legjobban. Jó buli lesz, sok új embert fogunk megismerni.
Szerintetek mi lesz a legnagyobb kihívás a projektben?
B: Néhány városban nehéz lesz elérni az LMBT embereket. Mindent meg fogunk tenni, hogy ez mégis sikerüljön.
D: Sokan sokfélék vagyunk, ezért nem mindig könnyű közös nevezőre jutni. De arra fogunk törekedni, hogy a projektben minél több nézőpont megjelenjen.
Hol lehet találkozni a projekttel, hogyan lehet bekapcsolódni a kampányba?
D: Ott leszünk a nyári Budapest Pride Fesztiválon és a 10 városban, amit nemsokára kiválasztunk. Ha ötleteitekkel, munkátokkal segítenétek a projekt megvalósulását, töltsétek ki az alábbi űrlapot: http://lmbtszovetseg.hu/ittvagyunk/onkentes-jelentkezes Köszönjük!
További információk:
http://lmbtszovetseg.hu/
https://www.facebook.com/lmbtszovetseg.