Lifestyle

Jógával is tudsz segíteni az embereken – AdniJóga

Júniusi lapszámunkban egy újabb nagyszerű társadalmi kezdeményezést mutatunk be: az AdniJóga, ahogy a neve is mutatja, egyedülálló módon, jógával igyekszik támogatni traumát átélt, továbbá bármilyen szempontból hátrányos helyzetű embertársainkat. Az AdniJóga remekül példázza, hogy mindenkinek számtalan lehetősége van – akár egyéni szinten is – elindítani pozitív társadalmi változásokat. Ez a csapat hétről hétre segít különböző élethelyzetű embereket egy kis jótékony testmozgással. A programsorozat kitalálójával, Kalmár Annával beszélgettem arról, hogyan is jött az ötlet, és mégis miként lehet segíteni jógával az embereken.

Hogy jutott eszedbe, hogy jógával segíts másokon?

Úgy kezdődött, hogy másfél évvel ezelőtt önkénteskedtem egy menekülttáborban, ahol menekült nőknek volt lehetőségem jógaórákat tartani egy kis görögországi szigeten. Azóta rengeteg dolog történt: mindössze nyolc hónap alatt úgy kinőtte magát a program, hogy ősszel már 10 jótékony jógaoktatóból álló közösség lettünk. Az operatív feladatok ellátásában csatlakozott hozzám Szabó Judit, akire már a kezdetek óta számíthattam, így immár együtt csináljuk az AdniJógát. Egyre több teendő van, és egyedül nem bírnám. Ez a közösség elengedhetetlen ahhoz, hogy a társadalmi hatásunk létrejöjjön.

Miben különböznek az egyes órák?

Alapvetően minden egyes jógaóra más. Háromféle órát tartunk: először is ingyeneset párkapcsolati erőszakot elszenvedő nőknek, gyermeknevelő intézet lakóinak, menekülteknek, hátrányos helyzetű gyerekeknek, testi és szellemi fogyatékossággal élő embereknek. Ugyanakkor, hogy ezt finanszírozni tudjuk, tartunk cégeknél is órákat, továbbá pop-up órákat, ahova bárki eljöhet és az adományával támogathatja tevékenységünket. A csoporthoz igazodunk mindig, így érthetően más egy cégnél tartott óra, amin felnőttek vesznek részt, mint egy gyermekotthonban tartott gyerekjóga.

Mi a visszajelzés a gyakorló jógázók részéről?

Szerencsére nagyon pozitív a visszajelzés, különösen azok részéről, akiknek segítségül kínáljuk a jógát, mint eszközt. Végtelenül hálásak, hiszen sikerül kicsit kikapcsolniuk, nem a mindennapi problémáikra fókuszálni.

Számotokra is egyértelműen látható ez a pozitív hatás egy-egy óra után?

Mi azt látjuk, hogy megnyugodnak, szinte ébredés utáni nyugalmi állapotba kerülnek a légzés és a mozgás által. Mi pedig mindig elmondjuk nekik, hogy ez egy olyan dolog, amit otthon is el tudnak érni a különböző gyakorlatok segítségével, és ehhez bármikor vissza tudnak nyúlni, ha szükségük van rá.

Hogyan segít mindez egy súlyosan traumatizált személynek?

A trauma és a jóga viszonya nagyon izgalmas kérdés. Mi traumaközpontú jógát oktatunk, ami azt jelenti, hogy tiszteletben tartunk mindenkit, hiszen nem tudjuk, milyen korábbi traumák érték, min mentek keresztül esetleg akaratuk ellenére – de nem is ez a fontos, hanem hogy a jógaórán ők irányítják a saját testük mozgását, ők döntenek mindenről. Egyébként ez a holisztikus traumafeldolgozásban bevett technika, Amerikában és Angliában különböző pszichiátriai kezelések része is a jóga. De igazából ezzel csak segítünk felszabadítani dolgokat, nem tudjuk előre, hogy mit. De ha valakivel szörnyű dolog történt és nem is tud beszélni róla, akkor a jóga egy tökéletes eszköz arra, hogy újra kapcsolódjon a teste és az elméje. Sokszor ezt a kötődést veszíti el egy trauma következtében az ember. Ebben tud segíteni a jóga, hogy ez létrejöjjön, majd ezek után természetesen szakember segítsége és további terápia is szükséges.

Gyakorlatilag az önismeretet fejleszti mindez. Gondoljunk bele, a rohanó hétköznapokban egy bántalmazó kapcsolatban élő embert annyi impulzus ér, hogy teljesen elveszik a befelé fordulás – amit mi adni akarunk a jógán keresztül, az a tudatos befelé fordulás.

Hogyan reagál a tevékenységetekre a jógás közeg? Elvégre egy kiváltságos sportról van szó.

Valóban, jelenleg a jóga elég drága dolog, sokan nem tudják maguknak megengedni, hogy stúdióba járjanak. Ugyanakkor a stúdióknak is nehéz megélniük, hiszen rengeteg költséggel jár az üzemeltetésük – az oktatók megélhetéséről nem is beszélve. Mi azért tudunk olcsóbban jógát ajánlani, mert sok helyszínünk támogatja a társadalmi célunkat azzal, hogy ingyen ad nekünk termet. Ez hatalmas segítség, hiszen így tudjuk biztosítani azt, hogy bárki ki tudja próbálni a jógát rajtunk keresztül.

Az olvasóink hogyan tudnak segíteni titeket a missziótokban, ha kedvet kapnak?

Nekünk abban kell segítség, hogy ezt a tíz órát – amit ingyenes tartunk – technikailag és eszközök szempontjából finanszírozni tudjuk. Ezeket a forrásokat a céges jógaórákkal és a pop-up jógaóra-eseményeink során teremtjük elő. Ezen szolgáltatások igénybevételével bárki tud minket segíteni, továbbá azzal is, ha ismer cégeket és ajánl minket nekik. De ha csak követi valamelyik oldalunkat, akkor is értesül az eseményeinkről, és így részvételével tesz azért, hogy elérhessük a célul kitűzött társadalmi változást.

Ezekre a pop-up jógaórákra teljesen kezdők is mehetnek?

Természetesen. Mindenkit szeretettel várunk, kezdőket és profi jógásokat egyaránt.

Bernhardt Dániel

Az AdniJóga egy társadalmi kezdeményezés. Célunk, hogy a jógát olyanokhoz is eljuttassuk, akiknek máshogy nem lenne lehetősége megtapasztalni a gyakorlás általi nyugalmat. Szeretnénk, hogy ebben minél többen közreműködjünk: gyakorlók, oktatók, és Te is. Egy olyan közösséget szeretnénk létrehozni, ahol az emberek elfogadják önmagukat és elfogadóak másokkal is. Ahol mindenki szakít időt magára, és egyben segít, hogy mások is ugyanígy tehessenek.

Szeretnél jógázni és jót tenni? Látogass el egy AdniJóga órára, amit péntekenként reggel 8:30-tól tartanak a Lumen kávézóban, vagy csekkold le a hivatalos AdniJóga Facebook-oldalt, ahol minden jövőbeli eseményt könnyen megtalálsz.

Felkeltettük érdeklődésed? Lépj kapcsolatba a szervezőkkel!

www.adnijoga.hu

Facebook: adnijoga

hirdetés

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb
buy ivermectin online how to get ivermectin