Elküldték az LMBTQ csoportot a fotózásról, mert nem tűntek eléggé melegnek
Áll a bál a vezető indiai napilap és hírportál, a Bombay Times fotózása miatt. Az egyik legnagyobb indiai digitális médiabirodalom részeként működő lap a helyi büntető törvénykönyv hírhedt 377-es paragrafusáról készített éppen anyagot – ezt a homályosan fogalmazó gumiszabályt használják Indiában a melegek ellen, ennek alapján fenyegetheti őket akár 10 éves börtönbüntetés is.
A kérdéses paragrafus és maga a homoszexualitás épp most került a közérdeklődés középpontjába. A legfelsőbb bíróság felülvizsgálni tervezi a gyarmati időkből maradt paragrafust, eltörlésével pedig véget érne a homoszexualitás büntethetősége az országban.
Az aktuális témát akarta feldolgozni a Bombay Times, újságírójuk pedig tucatnyi LMBTQ személyt szólaltatott meg a 377-es kapcsán. A dolgok akkor vettek meredek fordulatot, amikor a fotózásra megjelent interjúalanyokat hazaküldték, mondván „nem látszanak eléggé melegnek”.
Többeket azzal küldték el, hogy menjenek átöltözni és úgy jöjjenek vissza, hogy jobban hasonlítanak azokra a sztereotípiákra, amik a lakosság fejében élnek az LMBTQ közösséggel kapcsolatban.
„Egy meleg fiút arra kértek, feltűnő ruhában jöjjön vissza, mert a kék inge túl unalmas egy queer személy fotójához. A lányoktól azt kérték, androgün külsővel jöjjenek vissza.
Azt mondták az LMBTQ közösség tagjainak, hogy menjenek haza és azoknak a sztereotípiáknak megfelelve jöjjenek vissza, amik miatt a mai napig újra és újra kinevetik őket. Egy olyan fotózás és interjú kedvéért, ami a jogaikról és a méltóságukról szólna.”
They told members of the LGBT community to go home and come back dressed as their stereotypes, the ones they are ridiculed for time and time again.
For a shoot+interview that was going to address the issue of their rights and dignity in the country.
We walked out of the place.
— Sukhnidh (@skhndh) January 24, 2018
A botrányt egy 19 éves egyetemista, Sukhnidh Twitter-bejegyzései robbantották ki. A lány a csoporttal volt a fotózáson, és mélységesen felháborították a történtek.
„Azt gondolnád, ha egy újság elég haladó szellemiségű ahhoz, hogy egy olyan országban számol be LMBTQ ügyekről, ahol a homoszexualitást büntetik, akkor tudják maguktól is, mit jelent az LMBTQ láthatóság.”
Sukhindh hozzátette, nem hinné, hogy az újságíró rosszindulatú lett volna, inkább tűnt kissé tanácstalannak az ezek szerint számára idegen témával szemben. A Bombay Times szerkesztője a történtek után megerősítette, a sajnálatos eset ellenére támogatják az egyenlőséget és kiállnak a sztereotípiák ellen. Bocsánatot azért nem kérnek.
Az egyetemista lányt annyira megérintette, hogy milyen sok támogató üzenetet kapott a kortásaitól, ezért eldöntötte, hogy LMBTQ aktivizmussal szeretne foglalkozni a jövőben.
(GayStarNews)